ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΑΓΩΝΩΝ 18 / 01 / 2021

Euroleague: Προβάδισμα στους γηπεδούχους, δοκιμάζεται στην Τουρκία ο Ολυμπιακός

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (19:45, NOVASPORTS 2)

Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί χωρίς την παρουσία θεατών.

Με τρεις κολλητές ήττες στην Ευρωλίγκα, οι δύο εκ των οποίων ήταν συντριβές εκτός έδρας η Φενέρμπαχτσε βρίσκεται σε κρίση. Την Πέμπτη, διασύρθηκε από τη Ζάλγκιρις, με 99-62, στο Κάουνας, βάζοντας μόλις 7 πόντους στην πρώτη περίοδο. Στη συνέχεια δεν θα μπορούσε να καλύψει διαφορά 17 πόντων, με +37 να είναι το μέγιστο, το οποίο εμφανίστηκε ακόμα δύο φορές στον αγώνα. Ο Νάντο Ντε Κολό δείχνει να βρίσκει σιγά σιγά τα πατήματά του, αλλά οι βοήθειες που παίρνει είναι ελάχιστες. Την Κυριακή, διέκοψε το αρνητικό σερί τεσσάρων ματς, διαλύοντας την Μπούρσασπορ, με 90-54, στην Κωνσταντινούπολη, παίρνοντας ψυχολογία εν όψει της συνέχειας. Παρελθόν αποτελεί ο Γάλλος γκαρντ Λεό Βεστερμάν, επιστρέφουν στη δράση ο γκαρντ Άλεξ Πέρες και ο σέντερ Γιαν Βέσελι, γύρισε στην ομάδα ο Σέρβος γκαρντ φόργουορντ Μίλαν Γκούντουριτς, που θα κάνει την επαναμφάνισή του με τη φανέλα της.

Για πρώτη φορά ο Ολυμπιακός φεύγει με σκυμμένο το κεφάλι από δύο σερί ματς την ίδια εβδομάδα. Μάλιστα αυτό συνέβη στην έδρα του, το «Ειρήνης και Φιλίας». Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν την Τετάρτη από τη Βαλένθια, με 96-85 και την Παρασκευή από τη Ρεάλ με 86-82, στην παράταση (69-69 η κανονική διάρκεια). Οι Μαδριλένοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού στην τέταρτη περίοδο, αλλά οι Πειραιώτες έβγαλαν αντίδραση ισοφάρισαν και θα μπορούσαν να έχουν πάρει τη νίκη, αν το σουτ του Κώστα Σλούκα στο τέλος είχε βρει στόχο. Στο έξτρα πεντάλεπτο πήραν κεφάλι με 81-79, αλλά δέχθηκαν σερί 5-0 και απώλεσε την ευκαιρία για μία σπουδαία επικράτηση. Από 18 πόντους είχαν οι Χασάν Μάρτιν και Σακίλ ΜακΚίσικ και 11 ο Κώστας Σλούκας που μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 7 ασίστ. Μεγάλη η απουσία του φόργουορντ Γιώργου Πρίντεζη.

Οι συνθήκες ευνοούν τη Φενέρ και για αυτό θα ποντάρουμε υπέρ της. Στο 1,72 ο «άσος» στην Bwin και θα μπει στο δελτίο μας.

Δείτε τα σημερινά προγνωστικά Euroleague

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ – ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (19:00, NOVASPORTS 4)

Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί με περιορισμένο αριθμό θεατών.

Από ονειρική εβδομάδα έρχεται η Ζάλγκιρις, αφού πανηγύρισε δύο φορές στο Κάουνας. Το εμφατικό 92-73 επί της Μπασκόνια, την προηγούμενη Τρίτη, ακολούθησε το ακόμη πιο εντυπωσιακό 99-62 επί τη Φενέρμπαχτσε, την Παρασκευή. Με τους Τούρκους, οι παίκτες του Μάρτιν Σίλερ επέβαλαν από το πρώτο δευτερόλεπτο τη θέλησή τους, προηγούνταν 24-7 με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου και δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης από την ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ. Και οι δώδεκα παίκτες που χρησιμοποίησε ο Αυστριακός προπονητής σκόραραν, με κορυφαίο τον Όγκουστιν Ρούμπιτ (18π 6ρ). Την Κυριακή, πέρασε με το «διπλό» από την έδρα της Λιετκαμπέλις, με 82-77, για το λιθουανικό πρωτάθλημα, ανεβάζοντας το θετικό σερί της στα πέντε ματς. Παραμένουν εκτός δράσης ο γκαρντ Στιβ Βαστούρια και ο φόργουορντ Πατρίσιο Γκαρίνο.

Με άμυνα που έσπαγε κόκκαλα και απόλυτο έλεγχο του ρυθμού η Μπάγερν επιβλήθηκε της Μπασκόνια, την Παρασκευή, στο Μόναχο, με 77-66. Οι Βαυαροί έχτισαν διψήφιο προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο ποτέ δεν υποχώρησε κάτω από τους τέσσερις πόντους και με άνεση πήραν το θετικό αποτέλεσμα, χάρη στους 21 πόντους και τα 9 ριμπάουντ του Τζέιλεν Ρέινολντς. 17 πόντους είχε ο Ουέντ Μπόλντουιν, 13 ο Πάουλ Τσίπσερ και 11 με 7 ριμπάουντ ο Λέον Ραντόσεβιτς. Ωστόσο, τα πανηγύρια τους διακόπηκαν απότομα την Κυριακή, καθώς έχασαν για πρώτη φορά στο γερμανικό πρωτάθλημα, με 100-95, στην έδρα της Όλντενμπουργκ, σε ένα ματς που έμειναν μακριά από τη βασική τους σταθερά, την άμυνα. Δεν υπολογίζεται για αυτό το ματς ο εξαιρετικός φόργουορντ Βλάντιμιρ Λούτσιτς, δύσκολα θα ντεμπουτάρει ο φόργουορντ σέντερ Τζέιμς Γκιστ.

Παρότι κλίνουμε προς τον «άσο», κάτι μας αποτρέπει να τον ποντάρουμε. Με βάση τα δεδομένα, δηλαδή την παρουσία της Ζάλγκιρις και την απουσία του Λούτσιτς, η επικράτηση των γηπεδούχων έχει απόλυτη λογική, όπως επίσης και το Under 155,5 πόντοι, αφού οι άμυνες θα έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ – ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (21:45, NOVASPORTS 5)

Με δύο επιτυχίες στις αποσκευές της γύρισε από την Τουρκία η Αρμάνι Μιλάνο, έπειτα από τη διαβολοβδομάδα. Την προηγούμενη Τρίτη, επιβλήθηκε της Φενέρμπαχτσε με 79-71, πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ και την Πέμπτη, δυσκολεύτηκε, αλλά πήρε αυτό που ήθελε κόντρα στην Αναντολού Έφες, με 72-69. Στο πιο πρόσφατο ματς, ξεκίνησε δυνατά, προηγήθηκε με 17 (46-29) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου, αλλά στη συνέχεια δέχθηκε σερί 17-0, ούσα τραγική στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με 21-6 υπέρ της ομάδας του Εργκίν Αταμάν. Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν η σειρά της να τρέξει ένα σερί 9-0, να πάρει το πάνω χέρι με 71-67 και εν τέλει τη νίκη. Στα παράσημά της ότι κράτησε τον Σέιν Λάρκιν στους 4 πόντους. Πρώτος σκόρερ για το συγκρότημα του Ετόρε Μεσίνα ο Κέβιν Πάντερ με 18, 11 είχε ο Σαβόν Σιλντς και 10 ο Μάλκολμ Ντιλέινι. Την Κυριακή, για το ιταλικό πρωτάθλημα επιβλήθηκε της Σάσαρι εντός έδρας με 102-86, ενώ πριν από το ματς ανακοινώθηκε ότι δύο μέλη του συλλόγου, χωρίς να διευκρινίζεται αν είναι παίκτες ή όχι, βρέθηκαν θετικά στον κορονοϊό.

Εφιάλτες θα βλέπει από την προηγούμενη εβδομάδα η Μπασκόνια, που ηττήθηκε την προηγούμενη Τρίτη από τη Ζάλγκιρις με 92-73, στο Κάουνας και την Παρασκευή από την Μπάγερν με 77-66, στο Μόναχο. Η επιθετική της συγκομιδή ήταν κακή και στα τελευταία τρία στη διοργάνωση έχει κατά μέσο όρο 67,3. Στο ματς στη Γερμανία, ήταν σε απόσταση… βολής μόνο μέχρι το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, καθώς στη συνέχεια οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι πάτησαν γκάζι και απομακρύνθηκαν. Πολύ άστοχος ο Πιερία Χένρι (5π με 1/9 σουτ, αλλά 10 ασίστ), 13 πόντους είχε ο Ζόραν Ντράγκιτς, 12 ο Άλεκ Πίτερς και από 10 οι Ακίλε Πολονάρα και Ρόκας Γκιεντράιτις. Την Κυριακή, στη Βιτόρια, πέτυχε μεγάλη νίκη επικρατώντας της Τενερίφης, με 79-72, για τη Liga Endesa.

Η Αρμάνι δείχνει να πατά καλά στα πόδια της, ενώ η Μπασκόνια στερείται σταθερότητας. Περιμένοντας και τις 12άδες, για να δούμε αν ο κορονοϊός έχει χτυπήσει παίκτες των γηπεδούχων, ο «άσος» στο -4,5 είναι στο μυαλό μας. Πιο ασφαλές το Under 156 πόντοι, στο 2,00, στη Winmasters.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ – ΚΙΜΚΙ (22:00, NOVASPORTS 2)

Το… κλασικό στραβοπάτημά της, έπειτα από ένα σερί θετικών αποτελεσμάτων έκανε η Βαλένθια, που έχασε στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα, με 76-73, την Παρασκευή. Οι Σέρβοι είχαν εμφανώς το πάνω χέρι μέχρι το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, αφού προηγήθηκαν ακόμα και με 12 πόντους (48-36), αλλά η ομάδα του Πονσαρνάου έδειξε χαρακτήρα και γύρισε το ματς. Ωστόσο, στο φινάλε 9 προσωπικοί πόντοι του Τζόρνταν Λόιντ και η άμυνα των γηπεδούχων της στέρησε την ευκαιρία να φύγει με το «διπλό», παρά τους 15 πόντους του Κλέμεν Πρέπελιτς και του Λουί Λαμπεϊρί και τους 11 του Μάικ Τόμπι. Την Κυριακή, παρότι μπήκε νωχελικά στο ματς με τη Μούρθια, στη «Φοντέτα», πήρε εύκολα τη νίκη με 89-78. Συνεχίζουν να απέχουν ο γκαρντ Βάνια Μαρίνκοβιτς και ο φόργουορντ Χοάν Σάστρε, εκ νέου πρόβλημα με τον «ψηλό» Λουί Λαμπεϊρί.

Τις οκτώ διαδοχικές ήττες σε όλες τις διοργανώσεις έχει φτάσει η Κίμκι, μετά το 90-84 από τη Βιλερμπάν, την Παρασκευή, στο «Αστρομπάλ». Οι Ρώσοι ξεκίνησαν δυνατά το ματς, άνοιξαν τη διαφορά στους 15 (40-25) στο δεύτερο δεκάλεπτο, στη συνέχεια, όμως, η απόδοσή τους έπεφτε και μαζί με αυτήν και η διαφορά. Εν τέλει οι Γάλλοι μπήκαν στο παιχνίδι και με δυνατή άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση πήραν το θετικό αποτέλεσμα, παρά τους 26 πόντους του Ντέβιν Μπούκερ και τους 14 και τις 10 ασίστ του Αλεξέι Σβεντ. Δεν υπολογίζεται ο σέντερ Γκρεγκ Μονρό.

Η Κίμκι θα κάνει ένα μπαμ, αλλά θεωρούμε ότι η Βαλένθια δε θα είναι το θύμα της. Πάμε στον «άσο» -3,5 στο 1,75, στη Stoiximan.