+67

#betarades #στοιχημα

ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΑΓΩΝΩΝ 26 / 05 / 2019

ΚΟΥΠΟΝΙ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ

Euroleague: Μόνο με καλή επίθεση θα διεκδικήσει ο Παναθηναϊκός στη Μόσχα, «εκδίκηση» για την Μπασκόνια

ΤΣΣΚΑ Μ. – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (19:00, Novasports 1HD)

Η ΤΣΣΚΑ παρέμεινε δεύτερη με ρεκόρ 20-5 μετά τη νίκη 101-95 επί της Αρμάνι. Η νίκη της ήταν πολύ ευκολότερη από αυτό που δείχνει το τελικό σκορ αφού ήταν μονίμως μπροστά με διαφορές ασφαλείας, 51-43 στο ημίχρονο, 76-66 στο 30’ και 86-67 στο 33’, απλά στο τέλος χαλάρωσε και επέτρεψε στην Αρμάνι να μειώσει χωρίς να απειληθεί. Για την VTB συνέτριψε την Ζιελόνα Γκόρα με 74-115. Ο Παναθηναϊκός συνέτριψε την Νταρουσάφακα με 67-91 και συνεχίζει με ρεκόρ 12-13. Ήταν καλός επιθετικά και μέτριος αμυντικά στο ημίχρονο και πήρε προβάδισμα 37-46, στην επανάληψη έσφιξε περισσότερο την άμυνά του και έκανε περίπατο. Έμεινε αήττητος στην Betshop Basket League με τη νίκη 96-71 επί του Πανιωνίου.

Ανοίξτε ένα λογαριασμό με τη bet365 σήμερα

Η πρώτη παρουσία του Ρίκ Πιτίνο στον πάγκο του Παναθηναϊκού ήταν απέναντι στην ΤΣΣΚΑ για την 15η αγωνιστική της Euroleague και ο Παναθηναϊκός θριάμβευσε με 96-84, μια εβδομάδα μετά όμως «προσγειώθηκε» ανώμαλα με την άνετη ήττα 79-65 από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και αυτή τη στιγμή υπάρχουν παρόμοιες συνθήκες για τον Παναθηναϊκό διότι περνάει ένα καλό αγωνιστικό διάστημα. Στα τελευταία πέντε ματς, ο Παναθηναϊκός έχει τέσσερις νίκες, είναι δεδομένο πως οι νίκες επί των Νταρουσάφακα-Γκραν Κανάρια ήταν μια υποχρέωση απέναντι στις χειρότερες ομάδες της διοργάνωσης όμως η έκταση των διαφορών ήταν ένα πολύ καλό δείγμα. Φυσικά, το δυσκολότερο παιχνίδι του Παναθηναϊκού είναι το αποψινό απέναντι στην ΤΣΣΚΑ και κάτι καλό μπορεί να βγει, αν νικήσει, ενώ αν ηττηθεί δεν θα ενοχληθεί κανείς. Πάντως, αν νικήσει θα ξεπεράσει τη Μακάμπι που ηττήθηκε χθες από την Εφές εντός και θα «πιάσει» τον Ολυμπιακό στη όγδοη θέση. Η ΤΣΣΚΑ είναι αδιάφορη, με τη νίκη απέναντι στην Αρμάνι οριστικοποίησε και το πλεονέκτημα έδρας, παίζει τρομερά στην επίθεση και «βαριέται» στην άμυνα. Οι τελευταίες καλές επιθετικές εμφανίσεις του Παναθηναϊκού, θα του δώσουν ώθηση για να αντιμετωπίσει το «θηρίο» στην έδρα του, μόνο με μεγάλη επιθετική επίδοση θα διεκδικήσει αφού δεν μπορεί να περιορίσει την ΤΣΣΚΑ έτσι όπως παίζει ο ίδιος άμυνα πια. Η κορυφαία επιλογή από τον αγώνα είναι το Over 167.5 σε απόδοση 1.91.

Δείτε τα Προγνωστικά Μπάσκετ

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ – ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (19:45, Novasports 3HD)

Η Φενέρ παρέμεινε μόνο πρώτη με ρεκόρ 21-4 αν και ηττήθηκε άνετα από τη Ρεάλ με 101-86. Στο πρώτο πεντάλεπτο ήταν κραταιά παίρνοντας προβάδισμα 10-19, άμεσα απώλεσε το προβάδισμα μένοντας πίσω με 27-25 στο δεκάλεπτο και με 52-45 στο ημίχρονο, οριστικά κατέρρευσε στο 30’ με σκορ 77-61 και δεν απείλησε ποτέ. Για την BSL νίκησε την Μπαχτσεσεχίρ με 90-73. Η Μπαρτσελόνα έμεινε μόνη πέμπτη της βαθμολογίας με ρεκόρ 15-10 μετά τη συντριβή 92-70 από την Εφές. Δεν ήταν ποτέ ανταγωνιστική αφού έμεινε πίσω με 24-12 στο δεκάλεπτο και με 42-31 στο ημίχρονο, στο τέλος ο στόχος που της απέμεινε ήταν να ηττηθεί με διαφορά μικρότερη των 15 πόντων επειδή είχε νικήσει με 80-65 στον πρώτο γύρο αλλά δεν ατα κατάφερε. Η Μπαρτσελόνα παρέμεινε πρώτη στην ισπανική λίγκα με τη νίκη 97-88 επί της Μπούργος.

H Φενέρ έχει οριστικοποιήσει το πλεονέκτημα της έδρας για τα πλέι-οφ αλλά δεν μπορεί να επιλέξει αντίπαλο ακόμη με τον «χαμό» που γίνεται στις θέσεις 6-11, διατηρείται πρώτη εδώ και μήνες και ίσως αντιδράσει μετά την άνετη ήττα που υπέστη από τη Ρεάλ, κυρίως μετά τους 101 πόντους που δέχθηκε η άμυνά της. Για την Μπαρτσελόνα το πλεονέκτημα έδρας απομακρύνθηκε αφού με το 92-70 που υπέστη στην Πόλη, έχει καλυφθεί η δική της νίκη με 80-65, επιπλέον, είχε μια ελπίδα για «στραβοπάτημα» της Εφές στο Τελ Αβίβ αλλά η τουρκική ομάδα νίκησε με 71-79 και παρέμεινε το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την τέταρτη θέση. Στον πρώτο γύρο, η Φενέρ έκανε «πλάκα» στην Βαρκελώνη με νίκη 65-84 αν και η Μπαρτσελόνα βρισκόταν σε καλό «φεγγάρι» με έξι νίκες σε επτά παιχνίδια, τώρα θα υποδεχθεί μια Μπαρτσελόνα που έχει κίνητρο σε αντίθεση με την ίδια που δεν έχει κανένα ουσιαστικό κίνητρο, εκτός βεβαίως του γοήτρου. Θα γίνει «μάχη», ίσως διεκδικήσει η Μπαρτσελόνα ώστε να επαληθεύσει το +7.5.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ – ΜΠΟΥΝΤΟΥΣΝΟΣΤ (21:30, Novasports 5HD)

Η Μπασκόνια έφτασε στο ρεκόρ 13-12 με την εύκολη νίκη 104-86 επί της Κίμκι. Στο ημίχρονο δεν φαινόταν ότι θα κάνει περίπατο μένοντας πίσω με 40-41, όμως με επιμέρους τρίτης περιόδου 38-16 ξέφυγε οριστικά και έκανε «πλάκα». Με ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο, νίκησε την Μπρέογκαν με 72-90 και παρέμεινε τρίτη στην ισπανική λίγκα. Η Μπούντουσνοστ διατηρεί ρεκόρ 6-19 και την περασμένη εβδομάδα ηττήθηκε εντός από τον Ολυμπιακό με 76-89. Χωρίς τον Μπιτάτζε δεν μπορούσε να βρει λύσεις απέναντι στην γραμμή ψηλών του Ολυμπιακού, έμεινε πίσω με 34-51 στο ημίχρονο, με 54-73 στο 30’ και δεν απείλησε ποτέ. Για την Αδριατική λίγκα, την περασμένη Δευτέρα, νίκησε τη Μέγκα με 70-77.

Στην έβδομη αγωνιστική της φετινής Euroleague έλαβε χώρα η πρώτη μεγάλη έκπληξη, η Μπούντουσνοστ πέτυχε την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση και μάλιστα πολύ εύκολη επί της Μπασκόνια με 99-84 καταγράφοντας το ρεκόρ τριπόντων της διοργάνωσης με 21/34, η ήττα αυτή ήταν η αφορμή για τη λήξη της συνεργασίας της Μπασκόνια με τον κόουτς Πέδρο Μαρτίνεζ και άμεσα ανέλαβε ο Βέλιμιρ Περάσοβιτς. Με τον Περάσοβιτς, η Μπασκόνια είναι σχετικά σταθερή και στον δεύτερο γύρο εκμεταλλεύεται το εύκολο πρόγραμμα που έχει για να προκριθεί στα πλέι-οφ. Η νίκη απέναντι στην Μπούντουσνοστ είναι «υποχρεωτική» για την Μπασκόνια και με τη νίκη θα «πιάσει» την Αρμάνι στις 14 νίκες και θα την ξεπεράσει διότι επικρατεί στη μεταξύ τους ισοβαθμία. Η Μπούντουσνοστ μπορεί να είναι ανταγωνιστική και το έχει αποδείξει πολλάκις αλλά ελπίδες νίκης στην Βιτόρια δεν έχει, ειδικά τώρα που η Μπασκόνια χρειάζεται νίκες και παίζει «αφηνιασμένη» σε διάφορα διαστήματα των αγώνων. Η Μπασκόνια θέλει την εκδίκηση για την «ντροπή» του πρώτου γύρου, αυτό σημαίνει ότι δεν πρόκειται ποτέ να σταματήσει, ακόμη και όταν δεν απειλείται πια, και αναμένεται να σκοράρει πάλι πάνω από 90. Άλλωστε, το ελεύθερο παιχνίδι της Μπούντουσνοστ εσχάτως ευνοεί κάθε αντίπαλο και έχει δεχθεί 89 από Ολυμπιακό, 89 από Μπάγερν, 84 από Ζαλγκίρις, 98 από Κίμκι και 99 από ΤΣΣΚΑ. Καλή επιλογή το Over 89.5 πόντοι της Μπασκόνια σε απόδοση 1.93.