ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΑΓΩΝΩΝ 18 / 01 / 2021

Euroleague: Φορμαρισμένη η Αρμάνι, μάχη στο Τελ Αβίβ

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ – ΚΙΜΚΙ (19:30, NOVASPORTS 3)

Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί χωρίς την παρουσία θεατών.

Με… άρμα την τρίτη περίοδο η Αναντολού Έφες επιβλήθηκε της Άλμπα Βερολίνου, με 84-76, την Τρίτη, στην Κωνσταντινούπολη, φτάνοντας τις δύο διαδοχικές επιτυχίες και τρεις στα πιο πρόσφατα τέσσερα. Το σύνολο του Εργκίν Αταμάν είχε προβλήματα στην επίθεση στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και 12 πόντους (44-32), μέχρι, όμως, τις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου η κατάσταση είχε αναστραφεί. Με επιμέρους σκορ 30-9 οι Τούρκοι πήραν το προβάδισμα με 62-53 και δεν απειλήθηκαν καθόλου έως το τέλος του ματς. Από 15 πόντους είχαν οι Αντριέν Μορμάν (8ρ), Βασίλιε Μίσιτς (8ασ) και Σέιν Λάρκιν (6ασ), 11 ο Ροντρίγκ Μπομπουά , 10 ο Τζέιμς Άντερσον και 9 με ισάριθμα ριμπάουντ ο Μπράιαν Ντάνστον. Απέχει ο σέντερ Τιμπόρ Πλάις, αμφίβολος ο φόργουορντ Κρούνοσλαβ Σίμον, ενώ αποκτήθηκε, αλλά δε θα είναι διαθέσιμος, ο 22χρονος Βόσνιος φόργουορντ Τζάναν Μούσα, που έμεινε ελεύθερος από τους Μπρούκλιν Νετς.

Τις έντεκα κολλητές ήττες στην Ευρωλίγκα έφτασε η Κίμκι, μετά το εντός έδρας 87-75 από την Μπαρτσελόνα, την Τρίτη. Ως συνήθως, οι Ρώσοι ήταν ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο, έχοντας μάλιστα το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά στη συνέχεια παραδόθηκαν στην ανωτερότητα και την αποφασιστικότητα των Καταλανών. Στο δεύτερο μισό έβαλαν μόλις 27 πόντους και παρά τη χαλάρωση της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους η διαφορά από το 23’ και μετά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 9 πόντους, φτάνοντας και τους 20 (87-67), λίγο πριν από το φινάλε. Ο Αλεξέι Σβεντ είχε 23 πόντους και 6 ασίστ, ο Ντέβιν Μπούκερ σημείωσε 12 (5ρ, 4ασ), ο Τζόρνταν Μίκι 11 και ο Έρικ ΜακΚόλουμ 10.

Από τις ορέξεις της Αναντολού Έφες θα κριθούν όλα. Με την προβληματική εικόνα της Κίμκι στα δεύτερα ημίχρονα, οι 172,5 πόντοι μάς φαίνονται πολλοί.

Δείτε τα σημερινά προγνωστικά Euroleague

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ – ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (21:00, NOVASPORTS 5)

Δεύτερη σερί ήττα για την Άλμπα Βερολίνου, αυτή τη φορά εκτός έδρας από την Αναντολού Έφες, με 84-76, την Τρίτη. Τα «άλμπατρος», παρά τις απουσίες τους, στάθηκαν αξιοπρεπέστατα, ήταν καλά για ένα ημίχρονο, έχοντας το προβάδισμα με 44-36 στο τέλος του, με τη διαφορά να φτάνει και το +12 (44-32). Ωστόσο, στο τρίτο δεκάλεπτο όλα πήγαν λάθος, η πίεση των Τούρκων ανέβηκε και οι Γερμανοί δεν είχαν απαντήσεις, με αποτέλεσμα το 26-9 να αλλάξει το μομέντουμ του αγώνα και εν τέλει να τον κρίνει. Εξαιρετικός για ακόμα ένα ματς ο Τζέισον Γκρέιντζερ (17π, με 7/12 σουτ, 4ας, 4ρ), βοήθησαν πολύ ο Μπεν Λάμερς με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Μάουντο Λο με 11 πόντους και 4 ασίστ. Επέστρεψε στη δράση ο Πέιτον Σίβα, αγωνιζόμενος για 10 λεπτά, αλλά ήταν φανερά εκτός ρυθμού. Εν τη απουσία του Αΐτο Γκαρθία Ρενέσες, την ομάδα κοουτσάρει ο Ίσραελ Γκουτιέρεζ, που δύσκολα θα υπολογίζει στον γκαρντ Μάρκους Έρικσον και τους φόργουορντ Νιλς Γκιφάι και Λιουκ Σίκμα.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε τον αγώνα με τη Βαλένθια η Αρμάνι, επικρατώντας με 95-80, την Τρίτη, στο Μιλάνο. Έπειτα από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με επιμέρους σκορ 19-2 μετέτρεψαν το -2 (18-20 στο 9’) σε +15 (37-22 στο 14’). Η απόσταση των δύο ομάδων έφτασε και τους 24 πόντους (62-38) στις αρχές της τρίτης περιόδου για να μειωθεί στη συνέχεια, αφού ο Ιταλός προπονητής ήξερε ότι ακολουθούσε κι άλλο ματς σε 48 ώρες. Σε μεγάλη βραδιά ο Τζίτζι Ντατόμε με 27 πόντους σε 27 λεπτά παρουσίας στο παρκέ, 17 είχε ο Μάλκολμ Ντιλέινι, 15 ο Ζαν ΛεΝτέι και 14 ο Κέβιν Πάντερ. Κανένας παίκτης δεν αγωνίστηκε για περισσότερα από 27 λεπτά. Εκτός οι φόργουορντ Σαβόν Σιλντς και Βλάντιμιρ Μίτσοβ.

Ματς κομμένο και ραμμένο στα μέτρα της Αρμάνι. Κουρασμένοι και λειψοί οι γηπεδούχοι, οπότε οι φιλοξενούμενοι θα κάνουν αυτό ξέρουν και θα πάρουν το θετικό αποτέλεσμα. Αμφιταλαντευόμαστε με το «διπλό» στο -5,5 στο 1,75 και το «διπλό» από ημίχρονο στο 1,70, αμφότερα στη Stoiximan. Θα προτιμήσουμε το πρώτο

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ – ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (21:05, NOVASPORTS 2)

Με αρκετούς… μοιραίους, η Μακάμπι έχασε από τον Ολυμπιακό στο Τελ Αβίβ, με 89-87, στην παράταση (73-73 η κανονική διάρκεια), την Τρίτη. Μεταξύ αυτών ο Άντζελο Καλοϊάρο, που αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο στα 26’’ με την ομάδα του να είναι μπροστά με 71-69, και ο Σκότι Ουίλμπεκιν με διπλή παρουσία στη συγκεκριμένη λίστα, καθώς έχασε μία ελεύθερη βολή στα 13’’, που θα μπορούσε να δώσει προβάδισμα τριών πόντων στο σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου και μία στα 7’’ πριν από τη λήξη της παράτασης που θα έφερνε το ματς στα ίσα. Τα υπόλοιπα είναι ιστορία, με τις δύο εύστοχες ελεύθερες βολές του Κώστα Σλούκα που έστειλαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο και τη μεστή εμφάνιση του Γιαννούλη Λαρεντζάκη που έδωσε πολλές λύσεις στους «ερυθρόλευκους», σε ένα ματς που οι Ισραηλινοί το έλεγχαν απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ όποτε χρειάστηκαν είχαν τη… συνδρομή και της διαιτησίας. Ο Ουίλμπεκιν είχε 25 πόντους με 5/16 σουτ και 8 λάθη, 15 ο Ελάιτζα Μπράιαντ, 12 ο Άντε Ζίζιτς και 11 ο Οθέλο Χάντερ (10ρ). Δεν υπολογίζεται ο γκαρντ Σάντι Κοέν.

Από τραγική αμυντικά εμφάνιση έρχεται η Μπασκόνια, που διασύρθηκε από τη Φενέμρπαχτσε στην Τουρκία, με 96-76, την Τρίτη, αφού δεν είχε αντίδοτο στον Νάντο Ντε Κολό, που σταμάτησε στους 27 πόντους. Παρότι βρέθηκαν στο -10 (28-18) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, οι Βάσκοι αντέδρασαν και μάζεψαν τη διαφορά στο ελάχιστο (38-37), αλλά στη συνέχεια κατέρρευσαν. Δέχθηκαν επιμέρους σκορ 33-14, η απόσταση των δύο ομάδων εκτοξεύτηκε στους 20 πόντους (71-51) και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος από τα μέσα της τρίτης περιόδου. Πρώτος σκόρερ τους ο Άλεκ Πίτερς με 15 πόντους και τον ακολούθησαν οι Ζόραν Ντράγκιτς και Ακίλε Πολονάρα με 12.

Must win αγώνας για την Μακάμπι, αλλά αυτός ήταν και ο χαρακτήρας και της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό και οι Ισραηλινοί αποδείχθηκαν ανίκανοι να διαχειριστούν την πίεση. Αποφεύγουμε τον «άσο», πάμε στο Under 155 πόντοι στο 2,02 στη Winmasters.