--> Euroleague: "Φλερτάρει" με την πρώτη απώλεια η Ρεάλ στο Τελ Αβίβ, άξια εμπιστοσύνης η Αρμάνι

ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΑΓΩΝΩΝ 13 / 11 / 2018
ΚΟΥΠΟΝΙ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΑΖΙΝΟ

Euroleague: «Φλερτάρει» με την πρώτη απώλεια η Ρεάλ στο Τελ Αβίβ, άξια εμπιστοσύνης η Αρμάνι

ΜΠΑΓΕΡΝ Μ. – ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (21:00, Novasports 4H)

Η Μπάγερν συνεχίζει στην Euroleague με ρεκόρ 2-3 μετά την ήττα 88-84 από την Φενέρ. Αυτή ήταν η κορυφαία εκτός έδρας εμφάνισή της, και μάλιστα στην έδρα της πολύ σπουδαίας Φενέρ, όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το επιμέρους 23-19 της Φενέρ που ουσιαστικά ξέφυγε μετά το 37’. Παρέμεινε αήττητη στην Μπουντεσλίγκα με το εύκολο 71-96 επί της Κραϊλσχάιμ. Η Νταρουσάφακα αντιμετώπισε την Μπασκόνια στην Βιτόρια, συνετρίβη με 82-56 και συνεχίζει με ρεκόρ 1-4. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 38-30, όλα τέλειωσαν στην τρίτη περίοδο με το 26-11 της Μπασκόνια. Για την τουρκική λίγκα BSL, την περασμένη Κυριακή, ηττήθηκε εντός από την Τόφας με 78-82.

Ανοίξτε ένα λογαριασμό με τη bet365 σήμερα και λάβετε το 100% Μπόνους σας.

H Μπάγερν τα έχει πάει εξαιρετικά μέχρι σήμερα, έχει νικήσει δύο αναμετρήσεις στην έδρα της, με Παναθηναϊκο και Μπασκόνια, έχει διεκδικήσει τη νίκη στην Πόλη με την Φενέρ και συνεχίζει να βελτιώνεται στους αγώνες της Euroleague και της Μπουντεσλίγκα, όμως, δυστυχώς για την ομάδα του Μονάχου οι πιθανότητες για συμμετοχή στα πλέι-οφ είναι ελάχιστες διότι υπάρχουν 11 πολύ σοβαρές διεκδικήτριες και μία ενδέκατη με «αστερίσκο», η Μακάμπι, οπότε η φυσιολογική πορεία της Μπάγερν θα είναι μέχρι τη συμπλήρωση των 30 αγωνιστικών της κανονικής περιόδου. Η Νταρουσάφακα δεν έχει επίσης πιθανότητες αλλά θα είναι μια ομάδα που θα κάνει ζημιές με την πολύ δυνατή άμυνα που παίζει, πάντως σήμερα η τουρκική ομάδα θα τα βρει «σκούρα» στο Μόναχο και αναμένεται εύκολη νίκη για την γηπεδούχο. Μια εμφάνιση της Μπάγερν παρόμοια με εκείνες εναντίον Μπασκόνια και Παναθηναϊκού αρκεί για μια νίκη χωρίς «άγχη», παίζεται το -6.5.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ  – ΡΕΑΛ Μ. (21:05, Novasports 1HD)

Η Μακάμπι ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Μπαρτσελόνα μένοντας πίσω με 34-33, ήταν όμως απαράδεκτη στο δεύτερο, ηττήθηκε άνετα με 74-58 και συνεχίζει στην Euroleague με ρεκόρ 1-4. Στο ισραηλινό πρωτάθλημα, υπέστη την πρώτη ήττα της την περασμένη Δευτέρα, με 98-94 από την Γκαλίλ. Η Ρεάλ πέτυχε πολύ σπουδαία νίκη στο Κάουνας επί της Ζαλγκίρις με 79-90 και παρέμεινε αήττητη στην διοργάνωση. Επί 35’ ήλεγξε η Ζαλγκίρις, η Ρεάλ έμεινε πίσω με 32-18 στο δεκάλεπτο, με 44-43 στο ημίχρονο και με 68-62 στο τέλος της τρίτης περιόδου, βρήκε όμως τον τρόπο να αντιδράσει στο τέλος και με το επιμέρους 11-28, πιο συγκεκριμένα σερί 6-17 στο τελευταίο πεντάλεπτο, «καθάρισε» και την Ζαλγκίρις. Την «πάτησε» για πρώτη φορά στην ισπανική λίγκα φέτος, μάλιστα εντός από την Ανδόρρα με 105-107.

Με ρεκόρ 1-4 συνεχίζει η Μακάμπι, έχει νικήσει μόνο την Μπούντουσνοστ μέχρι σήμερα και έχει δικαιολογία για τη μετριότατη αρχή, την απουσία εξ’ αρχής του Πάργκο, την απουσία του Γουίλμπεκιν από τον αγώνα στο ΣΕΦ που η ομάδα τελικά ήταν ανταγωνιστική και τα τέσσερα εκτός έδρας παιχνίδια που έχει δώσει σε συνδυασμό με τον ένα και μοναδικό αλλά πολύ δύσκολο εντός έδρας παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ. Η Ρεάλ είναι αήττητη, για να βρεθεί στο 5-0 νίκησε άνετα στην έδρα της τις Νταρουσάφακα, Μπασκόνια, Μπούντουσνοστ και χρειάστηκε ανατροπές μετά το 35’ επί των Αρμάνι και Ζαλγκίρις. Η Ρεάλ είναι η πληρέστερη και γενικά κορυφαία ομάδα της διοργάνωσης αλλά κάπου θα την «πατήσει» και απόψε στο Τελ Αβίβ «φλερτάρει» με την ήττα από τη Μακάμπι που έχει πολύ «αθλητικό» ρόστερ και μπορεί να αντιμετωπίσει τις πολλές λύσεις στην άμυνα της Ρεάλ. Καλή επιλογή από τον αγώνα είναι η Μακάμπι +6.5 σε απόδοση 1.88.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ – ΤΣΣΚΑ Μ. (21:45, Novasports 3HD)

Η Αρμάνι τα κατάφερε πάλι, στο τέλος επικράτησε της Εφές με 81-80 και διατηρεί ρεκόρ 4-1 στην Euroleague. Προηγήθηκε πολλάκις με καλές διαφορές, 36-21, 49-39, 68-54, αλλά πάντα επέτρεπε στην Εφές να ανατρέπει άμεσα μέχρι το τέλος που ο Μπομπουά έκανε το 78-80 για την Εφές και ο Μάικ Τζέιμς ευστόχησε σε τρίποντο για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Η Αρμάνι παρέμεινε αήττητη στην ιταλική λίγκα με τη νίκη 71-93 επί της Τορίνο. Η ΤΣΣΚΑ ισοβαθμεί στην κορυφή με τη Ρεάλ, αήττητη μετά τη νίκη 69-65 επί του Ολυμπιακού. Αυτή ήταν η δυσκολότερη αποστολή μέχρι σήμερα για την ΤΣΣΚΑ, έμεινε πίσω με 31-35 στο ημίχρονο, αντέδρασε με το 21-9 της τρίτης περιόδου αλλά έδωσε ξανά το δικαίωμα ανατροπής στον Ολυμπιακό πριν «καθαρίσει» οριστικά στο τελευταίο λεπτό με ευστοχία στις βολές. Παρέμεινε αήττητη και στην VTB με το εύκολο 110-76 επί της Άβτοντορ.

Ο Τζέιμς έκανε το «θαύμα» του σε δύο σερί αγωνιστικές, πρώτα ευστόχησε σε τρεις βολές εναντίον της Κίμκι, έπειτα ευστόχησε σε τρίποντο εναντίον της Εφές και η Αρμάνι πέτυχε δύο πανομοιότυπες νίκες με σκορ 81-80 ώστε να συνεχίσει την καταπληκτική πορεία της με ρεκόρ 4-1, έχοντας υποστεί ήττα μόνο από τη Ρεάλ. Η ΤΣΣΚΑ είναι φυσικά αήττητη και εντυπωσίασε μόνο στη νίκη της πρεμιέρας επί της Μπαρτσελόνα με 95-75, στα υπόλοιπα έπαιξε όσο χρειάστηκε για να νικήσει με 69-65 τον Ολυμπιακό, με 79-75 την Νταρουσάφακα, με 86-89 τη Μακάμπι και με 91-106 την Γκραν Κανάρια «καθαρίζοντας» μετά το 84-86 του 35’. Τα τελευταία χρόνια η ΤΣΣΚΑ πέρασε άνετα από το Μιλάνο, ακόμη και σε εβδομάδες που έπαιζε μέτριο μπάσκετ, αυτή τη στιγμή η Αρμάνι δείχνει ικανή να διεκδικήσει μέχρι τέλους τη νίκη και είναι άξια εμπιστοσύνης για ποντάρισμα υπέρ. Άλλωστε, έχει το πληρέστερο ρόστερ των τελευταίων αγωνιστικών περιόδων και βρίσκει λύσεις από πλειάδα παικτών ακόμα και όταν «στραβώσει» η κατάσταση. Επιλογή η Αρμάνι +6.5 σε απόδοση 1.80.

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ – ΕΦΕΣ ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ (22:45, Novasports 2HD)

Η Γκραν Κανάρια ήταν το πρώτο «θύμα» της Κίμκι στην Euroleague, ηττήθηκε άνετα με 87-72 και συνεχίζει με ρεκόρ 1-4. Από το ημίχρονο, με σκο 49-33 υπέρ της Κίμκι, είχαν κριθεί ουσιαστικά όλα, η κατάσταση χειροτέρεψε στο 30’ με σκορ 77-53 και απλά στο τέλος επιτράπηκε στην ισπανική ομάδα να μειώσει κάτω από τους 20 πόντους. Νέα ήττα υπέστη στην ισπανική λίγκα, από τη Μανρέσα με 86-79. Η Εφές συνεχίζει στην διοργάνωση με ρεκόρ 3-2 μετά την ήττα 81-80 από την Αρμάνι. Όλο το ματς ακολούθησε ένα «μοτίβο», η Εφές έμεινε πίσω με 36-21 και το έκανε 36-33, έμεινε πίσω με 68-54 και το έκανε 76-76, λίγο αργότερα ο Μπομπουά «έγραψε» το 78-80 υπέρ της Εφές όμως ο Τζέιμς στη λήξη ευστόχησε σε τρίποντο και η Αρμάνι νίκησε. Για την τουρκική λίγκα BSL, η Εφές ηττήθηκε από την Φενέρ με 86-79 μετά από παράταση.

Η Γκραν Κανάρια δεν έχει την εμπειρία, είναι πολύ αλλαγμένη από τα περασμένα έτη και όπως έχει δείξει ήδη, δεν έχει καμία ελπίδα τερματισμού στην οκτάδα και συμμετοχή στα πλέι-οφ. Η κατάσταση χειροτερεύει με την απαράδεκτη άμυνα που παίζει, φυσικά διατηρεί την χείριστη άμυνα της διοργάνωσης δεχόμενη 95.5 πόντους ανά αγώνα, και λόγω τω έντονων αναμετρήσεων που έχει στην Euroleague δεν παρουσιάζεται καλή στην ισπανική λίγκα γι’αυτό έχει αποτύχει ήδη με ήττες από παραδοσιακά ασθενέστερες ομάδες. Πάντως, στο γήπεδό της θα κάνει ζημιές και θα γίνει πολυ επικίνδυνη όταν κάποια στιγμή φορμαριστεί. Αυτόν τον κίνδυνο θέλει να αντιμετωπίσει η Εφές που δεν θυμίζει το αίσχος της περασμένης σεζόν, από τώρα έχει βάλει σοβαρή υποψηφιότητα για πλέι-οφ και θα την θεωρούσαμε σίγουρη αν οι διεκδικήτριες ομάδες για τα πλέι-οφ δεν ήταν 11, ίσως 12 αν βελτιωθεί η Μακάμπι. Η Εφές έχει παρουσιάσει επιθετικές αρετές με 85 πόντους ανά αγώνα, θα εκμεταλλευθεί όποια αμυντική αδυναμία της Γκραν Κανάρια και είναι ικανή για το σημαντικό «διπλό».