ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΑΓΩΝΩΝ 17 / 05 / 2021

Euroleague: «Άσος» από ημίχρονο στην Ιταλία, Under στην Τουρκία

Ευρωλίγκα

5055. ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ – ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (20:00, NOVASPORTS 3)

Δεύτερος αγώνας σε σειρά Best of 5, με την Έφες να προηγείται 1-0. Η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις τρεις νίκες προκρίνεται στο final-4. To πλεονέκτημα έδρας το έχει η Έφες. Τα δύο πρώτα ματς γίνονται στην έδρα της. Η σειρά μεταφέρεται για επόμενα δύο στη Μαδρίτη και αν χρειαστεί και πέμπτο, τότε αυτό θα γίνει ξανά στην έδρα της Έφες. Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί χωρίς την παρουσία θεατών.

Την όγδοη επικράτησή της στα τελευταία εννέα ματς πανηγύρισε η Αναντολού Έφες, που διέλυσε τη Ρεάλ Μαδρίτης με 90-63, την Τρίτη στην Κωνσταντινούπολη. Έπειτα από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (44-40), οι Τούρκοι πάτησαν γκάζι και δεν άφησαν περιθώρια στη «βασίλισσα», καθώς έτρεξαν επιμέρους σκορ 11-2 στις αρχές της τρίτης περιόδου και καθάρισαν το ματς. Πολύ καλός ο Ροντρίγκ Μπομπουά με 19 πόντους, 16 είχε ο Σερτάκ Σανλί (8ρ), 14 ο Σέιν Λάρκιν (5ασ), 11 ο Μπράιαν Ντάνστον και 10 ο Κρούνοσλαβ Σίμον (6ασ, 4ρ). Με πρόβλημα αποχώρησε στην τρίτη περίοδο ο Βασίλιε Μίσιτς (7π, 5ασ), αλλά δεν πρόκειται για κάτι που θα του στερήσει τη συμμετοχή από τον δεύτερο αγώνα.

Στα έξι παιχνίδια σταμάτησε το θετικό σερί της Ρεάλ, που διασύρθηκε την Τρίτη στην Τουρκία, με 90-63 από την Έφες. Οι Μαδριλένοι ήλεγξαν το ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο και ήταν κοντά στο σκορ (44-40), αλλά στο δεύτερο ζορίστηκαν από την άμυνα των παικτών του Εργκίν Αταμάν, σκοράροντας μόλις 23 πόντους σε 20 αγωνιστικά λεπτά. Μόνο ο Τρέι Τόμκινς με 13 πόντους και ο Ουόλτερ Ταβάρες με 10 (9ρ) ήταν διψήφιοι για το σύνολο του Πάμπλο Λάσο, που σούταρε με 34%, έχασε τη μάχη των ριμπάουντ (45-34) και είχε περισσότερα λάθη από ότι ασίστ (13 έναντι 10). Απέχει ο «ψηλός» Άντονι Ράντολφ, πιθανότατα διαθέσιμος ο σέντερ Ταβάρες.

Η Ρεάλ πρέπει να παρουσιαστεί πιο στιβαρή αμυντικά αν θέλει αν έχει τύχη στη σειρά. Ο Πάμπλο Λάσο το ξέρει αυτό και θα προσπαθήσει να κατεβάσει το ρυθμό, άρα και το σκορ. Με το όριο των πόντων να είναι στους 163,5 πόντους, θα ποντάρουμε το Under στο 1,80 στη Winmasters.

Δείτε τα Προγνωστικά Euroleague

5056. ΜΙΛΑΝΟ – ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (21:45, NOVASPORTS 1)

Δεύτερος αγώνας σε σειρά Best of 5, με την Αρμάνι Μιλάνο να προηγείται 1-0. Η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις τρεις νίκες προκρίνεται στο final-4. To πλεονέκτημα έδρας το έχει η Αρμάνι. Τα δύο πρώτα ματς γίνονται στην έδρα της. Η σειρά μεταφέρεται για επόμενα δύο στο Μόναχο και αν χρειαστεί και πέμπτο, τότε αυτό θα γίνει ξανά στην έδρα της Αρμάνι. Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί χωρίς την παρουσία θεατών.

Με ήρωα τον Ζακ ΛεΝτέι, που σημείωσε το νικητήριο καλάθι, η Αρμάνι επιβλήθηκε της Μπάγερν Μονάχου με 79-78, την Τρίτη στο Μιλάνο. Οι Ιταλοί ήταν κακοί στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, καθώς βρέθηκαν πίσω ακόμα και με 19 πόντους (40-21 και 44-25) λίγο πριν από το ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους. Μείωσαν στους 11 (67-56) στις αρχές της τέταρτης περιόδου και με σερί 9-0 έφεραν το ματς στο σουτ. Στο τελευταίο λεπτό ο Σέρχιο Ροντρίγκες τους έδωσε το προβάδισμα με τρίποντο, ο Μάλκολμ Ντιλέινι αστόχησε σε ένα και ήρθε στο φινάλε ως από μηχανής θεός ο πρώην ψηλός του Ολυμπιακού να αξιοποιήσει ένα εξαιρετικό πλέι του Ετόρε Μεσίνα και μία πάσα ακριβείας του Ντιλέινι για να σημειώσει με ένα εύκολο λέι απ τον 17ο πόντο του στο ματς. 13 είχε ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ, 11 ο Κέβιν Πάντερ και 10 ο Ντιλέινι (6ρ, 4ασ).

Μία ανάσα από το μπρέικ έφτασε η Μπάγερν Μονάχου, που ψάχνει να γίνει η πρώτη γερμανική ομάδα που θα νικήσει σε παιχνίδι πλέι οφ στην Ευρωλίγκα. Ωστόσο, παρά τις τέσσερις εύστοχες βολές (δύο του Ουέιντ Μπόλντουιν στα 32’’ και δύο του Τζέιμς Γκιστ στο 1,2’’ πριν από το τέλος), που της έδωσαν προβάδισμα με 78-77, δεν κατάφερε να βγάλει την τελευταία άμυνα σε έναν αγώνα, που προηγήθηκε ακόμα και με 19 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και με 11 στην τελευταία περίοδο. Μαγευτικός ο Ντι Τζέι Σίλι με 23 πόντους (5/5 τρίποντα), σε ρηχά νερά οι Μπόλντουιν με 10 και 2/8 σουτ. Δεν υπολογίζεται ο γκαρντ φόργουορντ Νιχάντ Τζέντοβιτς, δύσκολα θα προλάβει ο γκαρντ Νικ Ουέιλερ Μπαμπ, που τραυματίστηκε την Τρίτη.

Θεωρούμε δύσκολο η Αρμάνι να δώσει δεύτερη ευκαιρία για μπρέικ στην Μπάγερν. Το Μιλάνο θα μπει καλύτερα στο ματς και θα το πάρει, οπότε θα ποντάρουμε στον «άσο» από το ημίχρονο, στο 1,83 στην Bwin.