5η Αγωνιστική

* No Goal τα 3/4 μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Εστουδιάντες μετρά 4/4 νίκες επί της Σαρμιέντο.

ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Γοδόι Κρους. Ο Λόγιο πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 28ο λεπτό και στο 52’ αποβλήθηκε ο Αντράντα της Γοδόι Κρους.

Την πρώτη πρωταθληματική νίκη του 2023 πανηγύρισε η “πίντσα” το περασμένο Σάββατο στη Μεντόσα και καταλάγιασε μερικώς η γκρίνια για τον κόουτς Μπάλμπο μετά το άσχημο ξεκίνημα.

Πιο ζωηρή η Γοδόι Κρους στο ξεκίνημα του αγώνα, δίχως όμως την καθαρή ευκαιρία. Η Εστουδιάντες αξιοποίησε την πρώτη της φάση με τον στόπερ της να σκοράρει στον αέρα από κόρνερ. Πάνω στο μομέντουμ του 0-1 η Εστουδιάντες έχασε κλασική ευκαιρία για δεύτερο γκολ και μετά την αποβολή των γηπεδούχων έπαιξε κυνικά, για να προστατεύσει το προβάδισμα, επιβεβαιώνοντας ότι υπήρχε μεγάλη πίεση για το αποτέλεσμα μετά τις δύο ήττες στη Λα Πλάτα.

Δεν είναι έτοιμοι ακόμα οι Γοδόι (δεξί μπακ), Μουνιός (στόπερ), νέο πρόβλημα ο τραυματισμός του πολύπειρου φορ Μποσέλι στη Μεντόσα.

ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5/7 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΣΑΡΜΙΕΝΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Σαν Λορέντσο. Ο Γκατόνι πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 58ο λεπτό.

Άμεση επιστροφή στις ήττες για την Σαρμιέντο, απέτυχε να αξιοποιήσει την έδρα της και στο δεύτερο παιχνίδι της Χουνίν στο ξεκίνημα του 2023.

Έδωσε μέτρα στην Σαν Λορέντσο στο πρώτο ημίχρονο, όπως συνηθίζει, για να χτυπήσει στην κόντρα. Δεν απειλήθηκε μέχρι την ανάπαυλα και η ίδια είχε την καλύτερη ευκαιρία σε φάση από πλάγιο. Πληγώθηκε με βαθύ γέμισμα στην περιοχή της και στην συνέχεια δεν είχε λύσεις με την μπάλα στα πόδια, αφού έχασε τετ α τετ στην κόντρα μετά από εύκολο λάθος των αντιπάλων.

Παραδόξως είναι πολύ πιο αποτελεσματική μακριά από το γήπεδό της τους τελευταίους μήνες, τρέχει αήττητο σερί στα 6 τελευταία ταξίδια της (2-4-0), έχοντας δεχθεί μόλις ένα γκολ!