ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Μπραγκαντίνο.

Συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία με τον Ντομίνγκες στον πάγκο η “πίντσα”, την Τρίτη έμεινε όρθια και στην Μπραγκάνσα για να διευρύνει το αήττητο σερί (7-2-0) και να πάρει πολύτιμο βαθμό για την πρόκριση στα νοκ άουτ του Sudamericana.

Ισορροπημένο το παιχνίδι με την Μπραγκαντίνο, θα μπορούσε να φτάσει τις 5 διαδοχικές νίκες αν δεν ξόδευε καθαρό τετ α τετ νωρίς ο πολύπειρος φορ Μποσέλι, ο οποίος όμως ήταν καθοριστικός στον αέρα για το διπλό της προηγούμενης Πέμπτης στο Βισέντε Λόπες.

Πειστική η εικόνα της στο 1-2 επί της Πλατένσε με το οποίο αναρριχήθηκε στην 5η θέση της LPF. Μπήκε με “αέρα” στο παιχνίδι, δημιούργησε πολύ στο πρώτο ημίχρονο, είχε δυνατές ευκαιρίες να γράψει μεγαλύτερο σκορ στις γρήγορες μεταβάσεις της.

Επιστρέφουν από τιμωρίες στο Sudamericana οι Ασκασίμπαρ (μέσος) και Αντούχαρ (κίπερ), σημαντική η απουσία του εμβληματικού φορ και αρχισκόρερ Μποσέλι που ένιωσε ενοχλήσεις. Παραμένουν εκτός και οι τραυματίες Σαπιόλα (μέσος), Καρίγιο (φορ), Πιάτι (εξτρέμ).

ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* No Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΒΕΛΕΖ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Σαν Λορέντσο.

Σε νέα κρίση η “φορτίν”, η έλευση του Γκαρέκα δεν έχει φέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα στο Λίνιερς, το Σάββατο έμεινε για 6ο σερί παιχνίδι δίχως νίκη (0-4-2), αποτυγχάνοντας να σκοράρει σε τέσσερα εξ αυτών.

Τυχερή που πήρε τον πόντο στο ντέρμπι με την Σαν Λορέντσο, οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, όταν έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες και διαμαρτυρήθηκαν εντόνως για μη καταλογισμό πέναλτι και αδίκως ακυρωθέν γκολ. Κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση στο δεύτερο μέρος η Βέλεζ, αλλά η “σικλόν’ παρέμεινε πιο επικίνδυνη κι έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία στο φινάλε.

Επιστρέφουν στην αποστολή οι Μπούριαν (κίπερ) και Οσόριο (φορ), παραμένουν εκτός σε ένα ακόμη παιχνίδι οι τραυματίες Γοδίν (στόπερ), Χάρα (αρ. μπακ), Γκαραγιάλδε (μέσος), Μέντες (μέσος), Μενέντες (εξτρέμ).