* 3η αγωνιστική.

* Under 2,5 οι 5/6 τελευταίες συναντήσεις τους, έσπασαν σερί στο πιο πρόσφατο 2-1 της Ράσινγκ για το περσινό Κόπα ντε λα Λίγκα.

* Στα 9 τελευταία μεταξύ τους έχει προκύψει μόνο 1 διπλό, της Ράσινγκ το 2020 με 1-2.

ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 1-0 την Ουνιόν Σάντα Φε εκτός με γκολ του Ασκασίμπαρ στο δεύτερο ημίχρονο (78’).

Έκανε ένα παιχνίδι εντελώς κυνικό στη Σάντα Φε, άφησε την αντίπαλο να προσπαθεί να βρει τρόπο να την απειλήσει και όταν βρήκε την κατάλληλη ευκαιρία με τρεις πάσες έβγαλε καθαρή φάση και σκόραρε. Νωρίτερα βέβαια η Ουνιόν είχε δοκάρι, αλλά και αυτό προήλθε από ατομική έμπνευση του φορ της, Γκάμπα.

Ομάδα Ντομίνγκες, προσπαθεί να εκμεταλλευτεί την παραμικρή λεπτομέρεια για να πάρει τη νίκη, δεν την ενδιαφέρει τίποτε άλλο. Στην πρεμιέρα το κατάφερε στις καθυστερήσεις, στη Σάντα Φε, στη μοναδική της σημαντική ευκαιρία.

Συνεχίζει με τον βασικό φορ Καρίγιο εκτός μάχης.

Εστουδιάντες Στατιστικά

* Τις 2 πρώτες αγωνιστικές μετράει ισάριθμες νίκες με ίδιο ακριβές σκορ (1-0).

* Αγνοεί την ήττα εντός έδρας από τις 08/10, όταν είχε χάσει από τη Γοδόι Κρους με 0-1 για το Κόπα ντε λα Λίγκα.

ΡΑΣΙΝΓΚ ΚΛΟΥΜΠ

Προηγούμενο ματς: Νίκη με 3-0 εντός επί της Τίγκρε. Το τελείωσε από το πρώτο δεκάλεπτο με τους Αλμέντρα (4’) και Ρόζερ Μαρτίνες (10’), στην επανάληψη πέτυχε τρίτο με τον Κιντέρο (70’).

Η νίκη και κυρίως ο τρόπος καθησύχασε τον κόσμο που είδε μια πολύ απογοητευτική εικόνα στην πρεμιέρα με την Ουνιόν. Το ακριβώς αντίθετο συνέβη με την Τίγκρε, γεγονός όμως είναι πως της βγήκε και το παιχνίδι, στις δύο πρώτες σοβαρές επιθέσεις που έκανε, πέτυχε ισάριθμα γκολ.

Πάνω σε αυτό το 3-0 ο Γκουστάβο Κόστας ελπίζει να χτίσει η ομάδα του ένα θετικό σερί που να τη φέρει από νωρίς ψηλά στη βαθμολογία. Ωστόσο η τακτική προσέγγιση του είναι αδύνατον να αλλάξει, τον ενδιαφέρει πρωτίστως το μηδέν στην άμυνα μέσα από το οποίο πιστεύει πως ξεκινάει η προσπάθεια για τη νίκη.

Χτύπησαν ο γκολκίπερ Άριας και ο σκόρερ του δεύτερου γκολ, Ρόζερ Μαρτίνες. Κανονικά αναμένεται να αγωνιστεί ο πρώτος, νοκ άουτ ο δεύτερος.