14η αγωνιστική.

ΕΣΤΕΡΣΟΥΝΤ

Ευχαριστημένη και με το παραπάνω θα πρέπει να μένει η Έστερσουντ, με το βαθμό που κατάφερε να πάρει στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Μάλμε (1-1). Υστέρησε σημαντικά από την αντίπαλο στο ξεκίνημα, έμεινε πίσω στο 30’ (1-0) και στάθηκε τυχερή που δεν δέχθηκε δεύτερο τέρμα πριν την ανάπαυλα. Στην επανάληψη συνέχισε να έχει δεύτερο ρόλο στο παιχνίδι, γλίτωσε από το 2-0 και από ένα στημένο στο 72’ της συνάντησης κατάφερε να «κλέψει» το βαθμό (1-1).

Πρώτη ισοπαλία για την Έστερσουντ, μετά από τέσσερις σερί νίκες, διεύρυνε το αήττητο σερί της στις έξι αγωνιστικές (4-2-0), μετρώντας μια ήττα στις οκτώ πρόσφατες αναμετρήσεις της (5-2-1). Παρέμεινε στην πέμπτη θέση με 21 πόντους, στο -6 πλέον απ’ την «τριάδα» και την έξοδο στην Ευρώπη, που αποτελεί τον μεγάλο της στόχο. Εντός έδρας μετράει απολογισμό τρεις νίκες και ισάριθμες ήττες με επιμέρους σκορ 9-8. Εξέτισαν οι Μουκίμπι (Αμυντικός, 11, 0) και Μπέργκβιστ (Αμυντικός, 8, 0), εξαιρετικά αμφίβολος ο Αϊές (Μέσος, 8, 1).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μάλμε.

Στατιστικό: G/G τα πέντε απ’ τα έξι τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα.  (δες το στην Betshop).

Το Έστερσουντ – Τρέλεμποργκ παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας (Κλικ Εδώ)

ΤΡΕΛΕΜΠΟΡΓΚ

Από την άλλη πλευρά, η Τρέλεμποργκ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 στο «εξάποντο» παραμονής με την Ντάλκουρντ εκτός έδρας. Έβγαλε τρομερό πείσμα και θέληση, έμεινε δύο φορές πίσω στο σκορ (32’, 83’), αμφότερες έφθασε στην ισοφάριση, με τη δεύτερη να έρχεται στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης (1-1 στο 69’, 2-2 στο 91’).

Βαθμός για την Τρέλεμποργκ μετά από δύο διαδοχικές ήττες για την Τρέλεμποργκ από τις Έλφσμποργκ (2-1) και ΑΪΚ Στοκχόλμης (1-4), παρέμεινε στη 13η θέση με 12 πόντους, στο +2 απ’ τα μπαράζ παραμονής και στο +3 απ’ τον απευθείας υποβιβασμό. Μακριά από την έδρα της τρέχει ρεκόρ μια νίκη, τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες με επιμέρους σκορ 7-8, σκόραρε τουλάχιστον ένα γκολ στις πέντε εξόδους απ’ τις έξι πρόσφατες εξόδους της. Μοναδικό «διπλό» στην Νόρκεπινγκ (1-2). Συμπλήρωσε κάρτες ο Νίλσεν (Αμυντικός, 12, 2), παραμένει εκτός αποστολής ο Ο. Γιόχανσον (Μέσος, 5, 0), μακροχρόνια τα υπόλοιπα προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Ντάλκουρντ.

Στατιστικό: G/G τα πέντε πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.