24η αγωνιστική.

Στον πρώτο γύρο: Μάλμε – Έστερσουντ 2-1

ΕΣΤΕΡΣΟΥΝΤ

Καταιγιστική ήταν την Κυριακή η Έστερσουντ, η οποία πέρασε νικηφόρα από την Ουψάλα, διαλύοντας με το εμφατικό 5-0 την Σίριους. Κλείδωσε τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο (0-3), δεν σταμάτησε ούτε στην επανάληψη, πετυχαίνοντας ακόμη δύο τέρματα για το τελικό 0-5. Τρίτη σερί «καθαρή» νίκη μετά απ’ αυτές που είχαν προηγηθεί επί των Νόρκεπινγκ (0-2) και ΑΦΚ Εσκιλστούνα (3-0). Συνεχίζει να παίζει σε «διπλό» ταμπλό (Γιουρόπα Λιγκ), αλλά δεν φαίνεται να επηρεάζεται ιδιαίτερα, ίσα ίσα καταφέρνει να πετυχαίνει νίκες με χαρακτηριστική ευκολία. Ανέβηκε στην πέμπτη θέση η Έστερσουντ με 38 πόντους, στο -3 απ’ την πρώτη «τριάδα» και την έξοδο στην Ευρώπη. Εντός έδρας μετράει απολογισμό έξι νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και μια ήττα, αυτή από την ΑΪΚ Στοκχόλμης (0-3). Δεν υπάρχουν ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα για τον κόουτς Πότερ. Επιστρέφει ο Μπέργκβιστ (Αμυντικός, 10, 1).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση για την Έστερσουντ 5-0 επί της Σίριους.

Στατιστικό: Ανέπαφη κράτησε την εστία της η Έστερσουντ στα τρία τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το Έστερσουντ – Μάλμε παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας (Κλικ Εδώ)

ΜΑΛΜΕ

Από τη δική της πλευρά η Μάλμε έβγαλε αντίδραση την περασμένη αγωνιστική και απέδειξε γιατί είναι η καλύτερη ομάδα στην Άλσβενσκαν, επικρατώντας με το επιβλητικό 4-0 της Χάμαρμπι εντός έδρας. Κυρίαρχη εμφάνιση, προηγήθηκε 1-0 στο πρώτο ημίχρονο, δεν ένιωσε ποτέ την απειλή της αντιπάλου και πέτυχε ακόμη τρία τέρματα στην επανάληψη. Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά από τρεις αγωνιστικές (0-1-2, όλα Goal/Goal και Over 2.5). Πάντα στην κορυφή της κατάταξης η Μάλμε με 50 πόντους, διατήρησε το +7 απ’ τη δεύτερη θέση και επτά αγωνιστικές πριν το φινάλε, μόνο αν εμφανίσει τάσεις αυτοκτονίας θα χάσει τον τίτλο. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ επτά νίκες, τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες, οι οποίες ήρθαν στις δύο πρόσφατες εξόδους της, από τις ΑΦΚ Εσκιλστούνα (3-1) και Έρεμπρο (2-1). Συμπλήρωσαν κάρτες οι Ρόζενμπεργκ (Επιθετικός, 19, 5) και Κρίστιανσεν (Μέσος, 21, 4).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-0 επί της Χάμαρμπι.

Στατιστικό: Over 2.5 τα πέντε πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.