12η αγωνιστική

*Αυτή είναι η πρώτη φορά μετά το 2009 που οι δυο ομάδες τίθενται αντιμέτωπες στο πρωτάθλημα. Το 2018 συναντήθηκαν συναντήθηκαν στο κύπελλο με την Έστερ να επικρατεί με 0-3.

*Over 2.5 τα 4/5 συνολικά παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΕΣΤΕΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μπρομαποϊκάρνα, για το πρωτάθλημα. Παρότι βρέθηκε πίσω στο 55ο λεπτό, κατάφερε εν τέλει να ισοφαρίσει με το τέρμα του Σόρενσεν στο 70′.

Αήττητο σερί τριών αγώνων για την Έστερ, με δυο νίκες και μια ισοπαλία. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, φιλοξενήθηκε από τη Μπρομαποϊκάρνα, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Δεν ικανοποίησε με την απόδοση της, όμως παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να ισοφαρίσει στη μοναδική της αξιόλογη ευκαιρία και να αποφύγει τα χειρότερα. Πρώτη απώλεια μετά τις δυο νίκες επί των Τρέλεμποργκ (0-2 εκτός) και Γιόνσεπινγκ (2-0 εντός), παραμένοντας ωστόσο στις πρώτες θέσεις της κατάταξης και σε ισοβαθμία με την Ούτσικτενς. Επικράτησε στα δυο από τα πέντε εντός της, έχοντας ακόμη μια ισοπαλία και δυο ήττες.

Έστερ Στατιστικά

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΚΕΒΝΤΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από τη Βαστέρας, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, για να δεχθεί και δεύτερο στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Μετά από τρία παιχνίδια, στα οποία και μετρούσε μια νίκη και δυο ισοπαλίες, η Σκέβντε γνώρισε και πάλι την ήττα. Για την ακρίβεια, την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τομπίας Λίντεροθ υποδέχθηκε τη Βαστέρας, από την οποία και ηττήθηκε με 0-2. Αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα στις δυο πλευρές, με την ίδια ωστόσο να είναι αρκετά άστοχη στην τελική προσπάθεια και να μένει με άδεια χέρια, δεχόμενη από ένα τέρμα στο φινάλε του κάθε ημιχρόνου. Υποχώρησε έτσι στην κατάταξη μετά και από αυτή την απώλεια, ωστόσο είναι κοντά στην τριάδα. Ηττήθηκε μια φορά στις έξι φετινές της εξόδους, έχοντας ακόμη τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες.