25η αγωνιστική

*Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκαν και τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα σε δυο ομάδες.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Μπρομαποϊκάρνα – Έστερ 1-1

ΕΣΤΕΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Χάλμσταντ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 28ο λεπτό, δεχόμενη και ένα δεύτερο τέρμα στο 70′, για το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Έστερ, μετά και τη νίκη που πανηγύρισε επί της Ντάλκουρντ (2-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, φιλοξενήθηκε από τη Χάλμσταντ, από την έδρα της οποίας έφυγε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0. Αδικείται από αυτό το τελικό αποτέλεσμα, καθώς είχε πολύ περισσότερες ευκαιρίες από την αντίπαλό της. Ήταν όμως αρκετά άστοχη στην τελική προσπάθεια, εν αντιθέσει με εκείνη, και έμεινε με σκυμμένο κεφάλι.

Μοιράζεται έτσι την τρίτη θέση της κατάταξης με τη Μπράγκε, ενώ είναι και στο -10 από την πρώτη δυάδα και την αποψινή της αντίπαλο. Παρέμεινε αήττητη στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της (4-1-0). Συμπλήρωσαν κάρτες και θα απουσιάσουν οι Ισάκ Μάγκνουσον και Άνταμ Βίμπεργκ.

Έστερ Στατιστικά

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΡΟΜΑΠΟΪΚΑΡΝΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Γιόνσεπινγκ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 36ο λεπτό με τον Τσόσιτς και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 54′, εν τέλει έφτασε στη νίκη με το τέρμα του Φρέι στο 79ο λεπτό.

Από ένα αήττητο σερί 13 αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις προέρχεται η Μπρομαποϊκάρνα, στο οποίο και μετράει έντεκα νίκες και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, φιλοξενήθηκε από τη Γιόνσεπινγκ, από την έδρα της οποίας πέρασε με 1-2. Δεν έπιασε το μέγιστο της απόδοσης της και σε ένα αρκετά μοιρασμένο παιχνίδι, αποδείχθηκε αρκετά πιο εύστοχη στην τελική προσπάθεια, για να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.

Αυτή ήταν η όγδοη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα, που τη διατηρεί μόνη δεύτερη και στο -2 από την κορυφή, στην οποία έχει την ευκαιρία να προσπεράσει τώρα. Πήρε το διπλό και στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της. Εκτίει τιμωρία ο Ρόμπιν Φρέι, εκτός μάχης παραμένουν και οι τραυματίες Αλεξάντερ Αμπράχαμσον, Μάρτιν Φάλκενμπορν και Λούντε Τορέλ.