9η αγωνιστική

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΕΣΚΙΛΣΤΟΥΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Έστερσουντ, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Κάρλσον Αντιέι στο 21′, εννέα λεπτά αργότερα δέχθηκε την ισοφάριση.

Αήττητη εδώ και τρία παιχνίδια η Εσκιλστούνα, μετρώντας μια νίκη και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τζαβάντ Αλ Τζεμπούρι υποδέχθηκε την Έστερσουντ, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Δεν ήταν καλύτερη σε καμία περίπτωση και παρότι ευτύχησε να πάρει πρώτη το προβάδισμα, δέχθηκε πολύ γρήγορα την ισοφάριση, αντέχοντας στην πίεση στην πορεία, για να αποφύγει τα χειρότερα. Με το βαθμό που απέσπασε, έφτασε τους εννέα συνολικά και παραμένει χαμηλά στην κατάταξη. Μια νίκη στα τέσσερα εντός της (1-2-1). Μακροχρόνια τα όποια προβλήματα αντιμετωπίζει.

Εσκιλστούνα Στατιστικά

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα πέντε τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΓΚΑΪΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Γιόνσεπινγκ, για το πρωτάθλημα. Αγωνιζόμενη με αριθμητικό μειονέκτημα από τις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν και αποβλήθηκε ο Φράιντεϊ, δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 89ο λεπτό.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Γκάις, μετά τις δυο νίκες που πανηγύρισε κόντρα σε Τρέλεμποργκ (2-1 εντός) και Έστερ (1-2 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρέντρικ Χόλμπεργκ υποδέχθηκε τη Γιόνσεπινγκ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1. Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ανωτερότητα που είχε στο πρώτο ημίχρονο, στο φινάλε του οποίου έμεινε με δέκα παίκτες. Γεγονός που την έκανε πιο παθητική στην πορεία, αλλά παρότι δεν δέχθηκε ιδιαίτερα πίεση, δέχθηκε γκολ στο φινάλε και έμεινε με άδεια χέρια. Παρά την απώλεια αυτή, διατηρείται στις πρώτες θέσεις, ούσα στο -1 από την κορυφή και τις Βαστέρας και Ούτσικτενς. Ηττήθηκε μια φορά στις τέσσερις εξόδους της (2-1-1). Εκτίει τιμωρία ο εξτρέμ Ρίτσαρντ Φράιντεϊ, που αποβλήθηκε στο τελευταίο, εκτός παραμένουν και οι Κρούγκερ και Χένρικσον.