18η αγωνιστική

*Η Εσκιλστούνα επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Γιόνσεπινγκ.

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Γιόνσεπινγκ – Εσκιλστούνα 2-3

ΕΣΚΙΛΣΤΟΥΝΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Έργκριτε, για το πρωτάθλημα. Πήρε δυο φορές το προβάδισμα με τους Φορς (13′) και Μουχσέν (67′), για να δεχθεί ισάριθμες την ισοφάριση (44′, 77′).

Δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη εδώ και τρία παιχνίδια η Εσκιλστούνα, σε ένα σερί όπου και μετράει δυο ισοπαλίες και μια ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, φιλοξενήθηκε από την Έργκριτε, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2. Παρότι είχε τον έλεγχο και πήρε δυο φορές το προβάδισμα στο σκορ, εν τέλει σε καμία εξ αυτών δεν ήταν ικανή να κρατήσει μέχρι τέλους και να πάρει το τρίποντο. Θέλει να μείνει σε επαφή με την πρώτη τριάδα, οπότε και καλείται να επιστρέψει άμεσα στις επιτυχίες. Αποδίδει καλύτερα μπροστά στο κοινό της, εκεί όπου έμεινε αήττητη στα τέσσερα πιο πρόσφατα ματς που έδωσε (3-1-0).

Εσκιλστούνα Στατιστικά

*Goal/Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΙΟΝΣΕΠΙΝΓΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Βαστέρας, για το πρωτάθλημα. Παρότι βρέθηκε πίσω στο 35ο λεπτό, κατάφερε να κάνει την ανατροπή με τα τέρματα των Μπουκ (πεν. 55′) και Λιουνγκ (70′).

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Γιόνσεπινγκ, μετά από τρία παιχνίδια, όπου και μετρούσε δυο ισοπαλίες και μια ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, υποδέχθηκε τη Βαστέρας, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο για την ίδια, βρέθηκε πίσω στο σκορ με αντεπίθεση που δέχθηκε. Ωστόσο, στο δεύτερο έδειξε ένα πολύ καλύτερο πρόσωπο, πήρε μέτρα και κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Διατηρείται εντός της επικίνδυνης ζώνης, ωστόσο σε περίπτωση που επικρατήσει απόψε θα πάρει σημαντική βαθμολογική ανάσα. Χωρίς διπλό στις έξι πιο πρόσφατες εξόδους της (0-3-3).