28η αγωνιστική

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Γιόνσεπινγκ – Εσκιλστούνα 2-3

ΕΣΚΙΛΣΤΟΥΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-0 από τη Μπράγκε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 14′, έξι λεπτά αργότερα δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, καθώς και ακόμη δυο προς το φινάλε (75′, 90’+1).

Δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη στα επτά τελευταία παιχνίδια της η Εσκιλστούνα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Νολμπέρτο Σολάνο φιλοξενήθηκε από τη Μπράγκε, στην έδρα της οποίας γνώρισε τη συντριβή με 4-0. Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση που πραγματοποιήσει, καθώς όχι μόνο δεν απείλησε, αλλά και αμυντικά τα έκανε μαντάρα. Μετά και από αυτή τη νέα της απώλεια, παραμένει αρκετά χαμηλά και στην τελευταία θέση, στο -4 ωστόσο από την παραμονή. Ηττήθηκε και στα τρία πιο πρόσφατα εντός.

Εσκιλστούνα Στατιστικά

*Under 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΓΙΟΝΣΕΠΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Σκέβντε, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Μπέρντσον στο τέταρτο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ανατροπή (32′, 58′), ισοφάρισε στο 80′ με τον Μπέρντσον και πάλι.

Όπως η σημερινή της αντίπαλος, έτσι και η Γιόνσεπινγκ δεν έχει πάρει νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Όσκαρ Γκαρθία Ροντρίγκες υποδέχθηκε τη Σκέβντε, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Μπορεί να είχε πολύ περισσότερες ευκαιρίες και να προηγήθηκε στο σκορ, ωστόσο στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή, για να ισοφαρίσει απλά προς το φινάλε. Έστω και οριακά βρίσκεται εκτός επικίνδυνης ζώνης, ούσα στο +1 από τα μπαράζ παραμονής. Γνώρισε την ήττα στις επτά τελευταίες εξόδους της.