30η αγωνιστική (τελευταία)

*Μόνο νίκη θέλει η Εσκιλστούνα, που θα περιμένει παράλληλα ήττα για τις Σκέβντε και Έργκριτε, έτσι ώστε να αποφύγει τον απευθείας υποβιβασμό. Αδιάφορη ουσιαστικά η Έρεμπρο.

*Κριτήρια ισοβαθμίας: 1) Διαφορά τερμάτων, 2) Γκολ υπέρ, 3) Πόντοι στα μεταξύ τους, 4) Διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους, 5) Εκτός έδρας γκολ στα μεταξύ τους.

*Η Έρεμπρο επικράτησε και στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Εσκιλστούνα.

*Στον πρώτο γύρο: Έρεμπρο – Εσκιλστούνα 3-0

ΕΣΚΙΛΣΤΟΥΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Σούντσβαλ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 20ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 48′ με τον Λίντμπεργκ.

Δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη στα εννέα τελευταία παιχνίδια της η Εσκιλστούνα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τόνι Άντερσον φιλοξενήθηκε από τη Σούντσβαλ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Βρέθηκε πίσω στα μέσα του ημιχρόνου, ωστόσο ισοφάρισε με την επιστροφή από τα αποδυτήρια και στην πορεία είχε ευκαιρίες ακόμη για τη νίκη, η οποία δεν ήρθε ποτέ. Παραμένει σταθερά στην τελευταία θέση, όμως έχει ελπίδες για να αποφύγει τον απευθείας υποβιβασμό. Καλείται να πάρει τη νίκη σήμερα και παράλληλα να περιμένει ήττα των Σκέβντε και Έργκριτε. Ωστόσο, απέσπασε ένα βαθμό στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της (0-1-3).

Εσκιλστούνα Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΕΡΕΜΠΡΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-0 επί της Λαντσκρόνα, για το πρωτάθλημα. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Χόλμπεργκ (24′), Κρον (60′), Σέγκερ (70′) και Μπαρκ (86′).

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Έρεμπρο, μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κρίστιαν Γιέντλερ υποδέχθηκε τη Λαντσκρόνα, την οποία και συνέτριψε με 4-0. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, με την ίδια να είναι με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο και να μην απειλείται ιδιαίτερα. Κάπως έτσι, εξασφάλισε και την παραμονή της, καθώς ακόμη και σε πιθανή ισοβαθμία με τη Γιόνσεπινγκ, δύσκολα θα καλυφθεί η διαφορά τερμάτων τους. Ηττήθηκε και στις τέσσερις τελευταίες εξόδους της.