*29η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Πίτερχεντ-Ερντρι 0-2, Ερντρι-Πίτερχεντ 1-1, Πίτερχεντ-Ερντρι 0-3

*Από τον Δεκέμβριο του 2016 και έπειτα, οι δύο αγώνες έχουν παίξει 15 φορές, με την Πίτερχεντ να κερδίζει μία φορά, εντός, με την Ερντρι να έχει 11 νίκες.

ΕΡΝΤΡΙ

Προηγούμενο ματς: Η Ερντρι διέλυσε με 6-1 εντός έδρας την Κέλτι Χαρτς, σε ένα παιχνίδι που το σκορ τα «λέει» όλα. Σκόραρε έξι γκολ, από τρία σε κάθε ημίχρονο, με τους ΜακΓκιλ (19’, 37’, 56’), Φιλπ (30’ αυτ.), Γκάλαχερ (59’), Σμιθ (79’), με την αντίπαλο της απλά να μειώνει με πέναλτι του Μπαρτζόνας στο 85ο λεπτό.

Η Ερντρι επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στις νίκες, κερδίζοντας 6-1 εντός έδρας την Κέλτι Χαρτς, κερδίζοντας ξανά έπειτα από τέσσερις αγώνες στους οποίους είχε τρεις ήττες. Και ήταν η πρώτη στο γήπεδό της μετά από δύο συνεχόμενες ήττες σε αυτό.

Παραμένει εκτός πρώτης τετράδας που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, στην 5η θέση, παραμένοντας τουλάχιστον σε απόσταση βολής, στο -2 συγκεκριμένα, από δύο ομάδες που είναι εντός αυτής.

Δεν έχει κάποιο πρόβλημα απουσιών.

Ερντρι Στατιστικά

*Εχει πέντε σερί G/G

*Εχει 10/16 over 2,5 εντός έδρας, 10/14 στο πρωτάθλημα

*Εχει 9/16 N/G εντός έδρας, 8/14 στο πρωτάθλημα

ΠΙΤΕΡΧΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Πίτερχεντ έχασε με 5-0 εκτός έδρας από την Φόλκερκ, με το σκορ να τα «λέει» όλα, παρόλο που άντεξε ένα ημίχρονο, δεχόμενη όλα τα τέρματα στο δεύτερο μισό του αγώνα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 59’ από τέρμα του Κουτσεριάβι, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα από τον Ντόναλντσον στο 68’ και άλλα τρία γκολ στη συνέχεια από χατ τρικ του ΜακΓκάφι (79’, 83’, 93’ πεν.)!

Η Πίτερχεντ δεν έπαιξε εντός με την Ντανφέρμλιν λόγω κακού αγωνιστικού χώρου και στον τελευταίο της αγώνα ηττήθηκε με 5-0 εκτός έδρας από την Φόλκερκ, με αυτή να είναι η τέταρτη ήττα της στους πέντε τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει. Αλλά και γενικά φέτος έχει κερδίσει μόνο δύο παιχνίδια, στο γήπεδό της αμφότερα, απέναντι στις δύο ομάδες που είναι ακριβώς από πάνω της. Μακριά από αυτό έχει έξι σερί ήττες, 13 στους 16 αγώνες της γενικώς φέτος.

Διατηρείται ουραγός του βαθμολογικού πίνακα, στη μοναδική θέση που οδηγεί σε απευθείας υποβιβασμό και επειδή δεν έπαιξε, έμεινε λίγο πιο πίσω, στο -3 συγκεκριμένα, από την ένατη θέση, η οποία οδηγεί σε πλέι οφς παραμονής, με αγώνα λιγότερο και πολύ χειρότερη διαφορά τερμάτων, τέτοια που να μην θεωρείται απόσταση βολής. Εξακολουθεί πάντως να διαθέτει τη χειρότερη επίθεση και άμυνα της κατηγορίας, ενώ δεν τίθεται ουσιαστικά θέμα απευθείας παραμονής, όταν είναι στο -21 από την όγδοη θέση που την εξασφαλίζει.

Μοναδικό πρόβλημα αποτελεί ενδεχόμενη απουσία του μέσου Μπίσλαντ που έχει κάποιες ενοχλήσεις.