*Πρώτος ημιτελικός των πλέι οφς για τη διεκδίκηση μίας θέσης στο επόμενο Championship Σκοτίας. Θα ακολουθήσει επαναληπτικός στην έδρα της σημερινής φιλοξενούμενης. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ μετά και τη διεξαγωγή του δεύτερου αγώνα, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστούν και πέναλτι.

*Στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος: Έρντρι-Φόλκερκ 4-0, Φόλκερκ-Έρντρι 1-1. ¨Ερντρι-Φόλκερκ 2-3, Φόλκερκ-Έρντρι 2-2

ΕΡΝΤΡΙ

Προηγούμενο ματς: Η ‘Ερντρι κέρδισε άνετα με 1-4 εκτός έδρας το Εδιμβούργο,ανοίγοντας το σκορ με τον Γκάλαχερ στο 15’, ο ΜακΓκίλ στο 54’ έκανε το 0-2 και φάνηκε να “καθαρίζει” το παιχνίδι. Αλλά δέχθηκε ένα τέρμα από τον Χάντλινγκ με πέναλτι στο 62ο λεπτό, όμως απάντησε άμεσα και εντυπωσιακά, με δύο τέρματα ακόμη, με τους Φέλοους (68’), ΜακΓκιλ (75’).

Η Ερντρι κέρδισε ξανά έπειτα από τρεις αγώνες στους οποίους είχε δύο ισοπαλίες, με 1-4 στο γήπεδο του Εδιμβούργου. Βέβαια είχε εξασφαλισμένη τη συμμετοχή στα πλέι οφς, απλά κατέλαβε τελικά την 3η θέση, κάτι που σημαίνει πώς θα αγωνιστεί στον πρώτο γύρο των πλέι οφς απέναντι στην Φόλκερκ, έχοντας τον επαναληπτικό μακριά από το γήπεδό της.

Πάντως έχασε το πιο πρόσφατο παιχνίδι στην έδρα της, πρώτη της ήττα εντός έπειτα από τέσσερις αγώνες, στους οποίους βέβαια είχε τρεις ισοπαλίες. Γενικώς σε όλη τη σεζόν πέτυχε 10 νίκες στο γήπεδό της στο πρωτάθλημα, όσες έχουν πετύχει και όλες οι ομάδες της πρώτης τετράδας του βαθμολογικού πίνακα.

Χτύπησε ο αμυντικός Τέιλορ Σινκλέρ με τη συμμετοχή του αμφίβολη απόψε.

Ερντρι Στατιστικά

*Εχει τέσσερα σερί G/G

*Εχει 9/11 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 13/20 over 2,5 εντός έδρας, 13/18 στο πρωτάθλημα

*Εχει 11/20 N/G εντός έδρας, 10/18 στο πρωτάθλημα

ΦΟΛΚΕΡΚ

Προηγούμενο ματς: Η Φόλκερκ κέρδισε 1-3 εκτός έδρας την Πϊτερχεντ, ανοίγοντας το σκορ με τον Ράιτ στο 26’. Παρόλο που ισοφαρίστηκε από τον ΜακΆιβερ στο 44’, “καθάρισε” τον αγώνα με δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά από τους Αλαν (56’), Λαουάλ (58’).

Η Φόλκερκ κέρδισε με 1-3 εκτός έδρας την Πίτερχεντ, πετυχαίνοντας δεύτερη νίκη στους τρεις τελευταίους αγώνες της, αμφότερες μακριά από την έδρα της. Δεν χάνει στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της εκτός, με τρεις σερί νίκες στα πιο πρόσφατα. Και μόνο η πρωταθλήτρια Ντανφέρμλιν έχει περισσότερες νίκες από αυτήν εκτός στο πρωτάθλημα, έχοντας τις πιο πολλές από τις ομάδες που συμμετέχουν στα πλέι οφς για την άνοδο.

Ολοκλήρωσε τη σεζόν στην δεύτερη θέση, αρκετά πίσω από την κορυφή, στο -14 συγκεκριμένα, αλλά και πολύ μπροστά από τη σημερινή της αντίπαλο, στο +7. Εξασφάλισε έτσι, τουλάχιστον σε αυτή την φάση, έναν επαναληπτικό στην έδρα της.

Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του μέσου Μίκινσον που έχει κάποιες ενοχλήσεις.