14η αγωνιστική

*Κεκλεισμένων των θυρών

*Έχουν σημειωθεί 10 σερί over 2.5 γκολ μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ο Ερμής Αραδίππου ξέρει ότι θα έχει μια δύσκολη χρονιά που παλέψει για την αποφυγή του υποβιβασμού και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, μέσω των πλέι άουτ. Ωστόσο, είναι δεδομένο δε θα παραδώσει τα όπλα και το δείχνει με την αγωνιστική του εικόνα στα τελευταία παιχνίδια. Προέρχεται από την εντός έδρας ισοπαλία με αντίπαλο την Πάφο (1-1), η οποία αντίστοιχα διανύει περίοδο φόρμας και είχε μηδέν παθητικό για έξι αγώνες. Το αριθμητικό πλεονέκτημα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, αποτέλεσε καταλυτικό παράγοντα για την ισοπαλία.

Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ισοπαλία για την ομάδα του Μαρίνου Σατσιά, ενώ δεν έχει γευτεί τη χαρά της νίκης για πέντε αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα. “Θα συνεχίσουμε να πιστεύουμε στις δυνάμεις μας. Το να αυξήσεις τη διαφορά και να χάσεις μετά θα είσαι στον ίδιο παρονομαστή. Έχουμε να αντιμετωπίσουμε την Ανόρθωση, μια συμπαγή ομάδα”, δήλωσε ο Κύπριος τεχνικός. Στο αγωνιστικό κομμάτι, δεν υπολογίζονται οι Σάαντο και Σιντιμπέ, οι οποίοι αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών.

Προηγούμενο παιχνίδι: Αναδείχτηκε ισόπαλος με σκορ 1-1 με αντίπαλο την Πάφος εντός έδρας, για το πρωτάθλημα. Μόλις στο 2’ ο Βάλακαρι σκόραρε για το 0-1 όμως στο 30’ αποβλήθηκε και άφησε την Πάφο με δέκα παίκτες. Στο 73’ ο Ρουσιάς ισοφάρισε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ Στατιστικά

*4 σερί ματς με under 2.5 (δες το στην interwetten)

*3/5 παιχνίδια τελευταία με γκολ εκατέρωθεν

*Δέχεται γκολ σε 5/6 ματς ως γηπεδούχος

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Ανόρθωση έχει δώσει δικαιώματα αμφισβήτησης το τελευταίο διάστημα, κυρίως στα εκτός έδρας παιχνίδια της και έπεσε από την κορυφή της βαθμολογίας. Βέβαια, παραμένει στο -1, ωστόσο, η απρόσμενη εκτός έδρας ήττα από τη Δόξα Κατωκοπιάς (2-1) στο πλαίσιο της προηγούμενης αγωνιστικής, έφερε προβληματισμό. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα στα τελευταία πέντε ματς πρωταθλήματος, αμφότερες εκτός έδρας, όπου δεν έχει γευτεί τη χαρά της νίκης στα τελευταία τρία.

“Το παιχνίδι χάθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Προσπαθήσαμε στο δεύτερο, είχαμε ευκαιρίες. Δεν αξίζαμε να χάσουμε. Ο αντίπαλος στις μισές ευκαιρίες έβαλε γκολ, εμείς δεν βάλαμε”, δήλωσε ο φανερά απογοητευμένος Τιμούρ Κετσπάγια μετά τη νέα ήττα της “Κυρίας”. Ο Γεωργιανός τεχνικός δεν έχει στη διάθεσή του το συμπατριώτη του μέσο Νταουσβίλι, ο οποίος αποφασίστηκε να εκτίσει την ποινή του λόγω καρτών στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Αμφίβολος για ενδεκάδα ο βασικός επιθετικός Κβιλιτάια. Εκτός και οι Αμπαρτζουμιάν, Οκριασβίλι και Ελουντού.

Προηγούμενο παιχνίδι: Ηττήθηκε με σκορ 2-1 από τη Δόξα Κατωκοπιάς εκτός έδρας, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 27’ ο Σαντίκ με εκτέλεση πέναλτι σκόραρε για το 1-0, όμως στο 51’ ο Μανιάς ισοφάρισε σε 1-1. Έξι λεπτά αργότερα ο Μέσκα έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχος και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.