1η αγωνιστική

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΕΡΓΚΡΙΤΕ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 2-0 από τη Χέλσινγκμποργκ, σε φιλικό προετοιμασίας. Βρέθηκε πίσω στο 41′ και στο 54′ έμεινε με δέκα παίκτες, με την αποβολή του Εκπεγιόνγκ, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα με πέναλτι στο 83ο λεπτό.

Δεν ικανοποίησε με την παρουσία της στο περασμένο πρωτάθλημα η Έργκριτε. Κατά κύριο λόγο βρισκόταν στην επικίνδυνη ζώνη σε όλη τη διάρκεια του πρωταθλήματος, με το φινάλε να τη βρίσκει στην 14η θέση. Έπαιξε έτσι την παραμονή της σε μπαράζ, όπου και επικράτησε και στα δυο ματς κόντρα στη Νόρντικ (0-1 εκτός, 1-0 εντός), μένοντας έτσι στην κατηγορία.

Με νέο τεχνικό πλέον τον Αντρέας Χόλμπεργκ, ευελπιστεί σε μια καλύτερη πορεία αυτή τη φορά. Την τελευταία τετραετία, ο ίδιος βρισκόταν στον πάγκο της Ντέγκερφορς. Δεν κατάφερε να δείξει κάτι στο κύπελλο, όπου σε τρία ματς είχε μια νίκη 3-2 την Έλφσμποργκ και δυο ήττες. Γεγονός που την άφησε εκτός συνέχειας.

Έργκριτε Στατιστικά

*Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΟΥΤΣΙΚΤΕΝΣ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 2-1 από τη Βάρναμο, σε φιλικό προετοιμασίας. Βρέθηκε πίσω στο 19ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε με αυτογκόλ του Κοτό, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 58′.

Την καλύτερη πορεία της ιστορίας της πραγματοποίησε πέρυσι η Ούτσικτενς, φτάνοντας μια ανάσα από τη συμμετοχή στη μεγάλη κατηγορία. Διεκδίκησε με αξιώσεις τον τίτλο, για αρκετό καιρό ήταν και στην κορυφή, όμως κάποια ανεπιτυχή αποτελέσματα την έφεραν στην τρίτη θέση της τελικής κατάταξης. Έπαιξε έτσι στα πλέι οφ ανόδου, όπου δεν τα κατάφερε κόντρα στη Μπρομαποϊκάρνα (0-7 εντός, 0-0 εκτός).

Με την παρουσία της να αφήνει ικανοποιημένη τη διοίκηση, παραμένει στον πάγκο της ο Μπόσκο Όροβιτς, για πέμπτη σερί σεζόν. Φέτος πάντως δεν ξεκίνησε ιδανικά, καθώς στο κύπελλο γνώρισε την ήττα και στα τρία ματς του ομίλου, στα οποία σκόραρε μια φορά.