9η αγωνιστική

*Αήττητη η Έργκριτε στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Γκέφλε, μετρώντας τρεις νίκες και μια ισοπαλία.

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΕΡΓΚΡΙΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Σούντσβαλ, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα του Κριστόφερσον στο 64ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Έργκριτε, μετά από επτά παιχνίδια με πέντε ισοπαλίες και δυο ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τζέφρι Άουμπιν υποδέχθηκε τη Σούντσβαλ, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, καθώς σε γενικές γραμμές ήταν ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Έφτασε έτσι τους οκτώ βαθμούς σε ισάριθμες αγωνιστικές, παραμένοντας ωστόσο χαμηλά στην κατάταξη. Αήττητη μπροστά στο κοινό της (1-3-0). Σταθερά εκτός ο Ντάνιελ Πάουλσον, ενώ θα απουσιάσει και ο Τζόναθαν Ντροτ, που αποχώρησε με πρόβλημα στο προηγούμενο.

Έργκριτε Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα δυο τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΓΚΕΦΛΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μπράγκε, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 17ο λεπτό με τον Ένγκλουντ, για να δεχθεί την ισοφάριση στο 51′. Με δέκα παίκτες έμειναν οι γηπεδούχοι στο 67′.

Αήττητη παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Γκέφλε, μετά και τη νίκη με 4-1 επί της Σκέβντε. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μίκαελ Μπένγκτσον φιλοξενήθηκε από τη Μπράγκε, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Μπήκε πιο δυναμικά και προηγήθηκε σχετικά νωρίς, ωστόσο σταδιακά είδε την αντίπαλο της να ισορροπεί την κατάσταση και να ισοφαρίζει στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Παρότι απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα στην πορεία, δεν κατάφερε το κάτι παραπάνω. Κάπως έτσι έφτασε τους έντεκα βαθμούς συνολικά, οι τέσσερις εκ των οποίων είναι από ισάριθμες εξόδους (1-1-2). Δεν αναφέρθηκαν πιθανές απουσίες.