6η αγωνιστική

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΕΡΓΚΡΙΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Ούτσικτενς, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Στίφε στο τρίτο λεπτό, στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή (26′, 47′).

Εξακολουθεί να αγνοεί τη νίκη μετά τα πέντε πρώτα παιχνίδια της στο πρωτάθλημα η Έργκριτε. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τζέφρι Άουμπιν φιλοξενήθηκε από την Ούτσικτενς, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Μπήκε πιο δυναμικά και προηγήθηκε από νωρίς, για να δεχθεί στην πορεία την ανατροπή στις μοναδικές φάσεις που απειλήθηκε. Είχε ευκαιρίες στη συνέχεια, ωστόσο δεν κατάφερε να αλλάξει την εις βάρους της κατάσταση. Δεύτερη φετινή ήττα, μετά και από εκείνη στην έδρα της Τρέλεμποργκ (2-0 εκτός), οπότε και είναι στους τρεις βαθμούς μέχρι τώρα.

Έργκριτε Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΕΣΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την Έστερσουντ, για το πρωτάθλημα. Παρότι έπαιζε με παίκτη περισσότερο από το 41ο λεπτό, εν τέλει το αυτογκόλ του Λιουνγκ στο 81′, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Την πρώτη της απώλεια υπέστη στο φετινό πρωτάθλημα η Έστερ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σερντάν Τούφεγκντζιτς υποδέχθηκε την Έστερσουντ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1. Καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, ειδικά από τη στιγμή που απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα, ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε τις όποιες ευκαιρίες παρουσιάστηκαν και το “πλήρωσε” με ένα αυτογκόλ προς το φινάλε. Κάπως έτσι, έλαβε τέλος το νικηφόρο σερί που είχε επί των Χέλσινγκμποργκ (0-1 εκτός), Τρέλεμποργκ (5-2 εντός), Εσκιλστούνα (3-0 εντός) και Σούντσβαλ (2-3 εκτός).