20η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Έστερσουντ – Έρεμπρο

ΕΡΕΜΠΡΟ

Τεράστια βελτίωση σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια παρουσίασε την περασμένη εβδομάδα η Έρεμπρο, περνώντας με το «διπλό» (0-1) από την έδρα της Κάλμαρ. Καλύτερη από την αντίπαλο στο πρώτο ημίχρονο, θα μπορούσε να πάει με το προβάδισμα στ’ αποδυτήρια. Στην επανάληψη έγινε ανοικτό παιχνίδι με εκατέρωθεν ευκαιρίες, προηγήθηκε στο 57’ (0-1) και παρά την πίεση που δέχθηκε, κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της μέχρι το φινάλε.

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για την Έρεμπρο, μετά από οκτώ αγωνιστικές που αγνοούσε τη νίκη (0-2-6), παρέμεινε στη δέκατη θέση με 23 πόντους, στο +7 απ’ τα μπαράζ παραμονής, ενώ έχει αποκτήσει διαφορά 11 πόντων από τις θέσεις που οδηγούν στον απευθείας υποβιβασμό. Εντός έδρας μετράει απολογισμό δύο νίκες, δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες με 12-14 τέρματα, στα τέσσερα πιο πρόσφατα ηττήθηκε. Εκτός αποστολής έμειναν οι τραυματίες Άλμεμπεκ (Αμυντικός, 18, 0) και Ιγκμποανανίκε (Επιθετικός, 15, 7).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-0 επί της Κάλμαρ.

Στατιστικό: N/G τα τρία τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στην Betshop)

Το Έρεμπρο – Έστερσουντ παίζει στην Betshop

ΕΣΤΕΡΣΟΥΝΤ

Από την άλλη πλευρά, η Έστερσουντ φανερά επηρεασμένη από τη φυγή Γκόντος, έδωσε συνέχεια στις προβληματικές εμφανίσεις, γνωρίζοντας νέα ήττα, αυτή τη φορά με 2-1 από τη Σούντσβαλ εντός έδρας. Ήταν ελαφρώς καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, πηγαίνοντας δίκαια με το προβάδισμα στην ανάπαυλα (1-0 το 45’+2’). Στην επανάληψη έδωσε πολλά δικαιώματα στην αντίπαλο, η εστία της απειλήθηκε πολλές φορές, δέχθηκε την ισοφάριση στο 78’ (1-1), χάνοντας και το βαθμό στο 89’ της συνάντησης (1-2 στο 89’).

Δεύτερη διαδοχική ήττα για την Έστερσουντ, μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε από την Γκέτεμποργκ (2-1 εκτός έδρας), παρέμεινε στην πέμπτη θέση με 33 πόντους, έχει μείνει πίσω από την «τριάδα» και καλείται να βγάλει αντίδραση, αν θέλει να συμμετάσχει την επόμενη αγωνιστική περίοδο στην Ευρώπη. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες με 15-11 τέρματα. Εκτός αποστολής ο τραυματίας Κρόον (Μέσος, 4, 1), συμπλήρωσε κάρτες ο πολύτιμος Χόπκατ (Μέσος, 15, 4).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-1 από τη Σούντσβαλ.

Στατιστικό: Από 2-3 γκολ συνοδεύτηκαν τα τέσσερα πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.