18η αγωνιστική

*Goal/Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Γιόνσεπινγκ – Έρεμπρο 0-0

ΕΡΕΜΠΡΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Τρέλεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο με 2-0 (19′, 43′), για να ισοφαρίσει στην πορεία με τους Χόλμπεργκ (59′) και Γουόκερ (90’+5), αγωνιζόμενη και με παίκτη περισσότερο από το 81ο λεπτό.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παρέμεινε για έκτο διαδοχικό παιχνίδι η Έρεμπρο. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κρίστιαν Γέρντλερ φιλοξενήθηκε από την Τρέλεμποργκ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο για την ίδια, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο. Επέστρεψε πιο επιθετική από τα αποδυτήρια, μείωσε σχετικά νωρίς και στην εκπνοή “έκλεψε” το βαθμό.

Πέμπτη διαδοχική ισοπαλία, οπότε και βρίσκεται εντός της επικίνδυνης ζώνης, στο -2 από την απευθείας παραμονή. Παραμένει αήττητη στα επτά πιο πρόσφατα εντός της (2-5-0), στα 5/7 κράτησε και ανέπαφη την εστία της. Στην αποστολή της βρίσκεται ο νεοαποκτηθής Σάμουελ Κρουν.

Έρεμπρο Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα έξι τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΓΙΟΝΣΕΠΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από την Ούτσικτενς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 68′ με το αυτογκόλ του Μανς, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα δέκα λεπτά αργότερα.

Την τρίτη διαδοχική της ήττα υπέστη η Γιόνσεπινγκ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντρές Γκαρθία υποδέχθηκε την Ούτσικτενς, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-2. Σε ένα ισορροπημένο σε γενικές γραμμές ματς, μπορεί να είχε ευκαιρίες, αλλά ήταν άστοχη στην τελική προσπάθεια και αρκετά άτυχη για να βρεθεί πίσω με αυτογκόλ λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας. Προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς επιτυχία, και λίγο αργότερα δέχθηκε και δεύτερο τέρμα.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, υποχώρησε στην κατάταξη και είναι πλέον στο -6 από την πρώτη τριάδα, με ματς όμως λιγότερο. Αγνοεί το διπλό στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της (0-2-2). Εκτίει τιμωρία ο Γέσπερ Μανς.