7η αγωνιστική

*Η Έργκριτε επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Έρεμπρο.

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΕΡΕΜΠΡΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Σκέβντε, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα με τον Μπαρκ στο 60′ και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 82′, εν τέλει βρήκε και πάλι δίχτυα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σέγκερ.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Έρεμπρο, μετά και το εντός 3-0 επί της Εσκιλστούνα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κρίστιαν Γέρντλερ φιλοξενήθηκε από τη Σκέβντε, από την έδρα της οποίας πέρασε με 1-2. Αποτέλεσμα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και με γκολ στο φινάλε, καθώς αμφότερες ήταν ισάξιες στον αγωνιστικό χώρο, με την ίδια όμως να είναι πιο εύστοχη στην τελική προσπάθεια. Κάπως έτσι, έφτασε τους οκτώ βαθμούς και προσπαθεί να ανέβει βαθμολογικά μετά και το αρνητικό της ξεκίνημα. Δεν αναφέρθηκαν πιθανές απουσίες για το αποψινό παιχνίδι, στην αποστολή πάντως είναι και ο 17χρονος εξτρέμ Έμπε Βίνγκεμαρκ, που αποτελεί προϊόν των ακαδημιών της.

Έρεμπρο Στατιστικά

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα τρία τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΕΡΓΚΡΙΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Έστερ, για το πρωτάθλημα. Παρότι βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ (πεν. 5′, αυτ. 40′), ισοφάρισε ισάριθμες με τους Κριστόφερσον (31′) και Σβένσον (46′). Χαμένο πέναλτι για τους φιλοξενούμενους στο 82ο λεπτό.

Εξακολουθεί να αγνοεί τη νίκη μετά τα έξι πρώτα παιχνίδια της στο πρωτάθλημα η Έργκριτε. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τζέφρι Άουμπιν υποδέχθηκε την Έστερ, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2. Μπορεί να είχε λιγότερες ευκαιρίες και να βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ, ωστόσο ήταν αρκετά ανταγωνιστική και ισοφάρισε ισάριθμες, για το τελικό αποτέλεσμα. Αυτή ήταν και η τέταρτη φετινή της ισοπαλία, έχοντας παράλληλα και δυο ήττες. Έχοντας αναρρώσει από τους τραυματισμούς τους, οι Μπάρκροτ και Ντάλκβιστ είναι και πάλι στην αποστολή. Από ίωση ταλαιπωρείται ο Γιοχάνες Σελβέν.