*16η αγωνιστική

*Έμπολι (τρεις νίκες) και Ουντινέζε (πέντε νίκες) αναδείχθηκαν μόλις μία φορά ισόπαλες στις εννέα τελευταίες αγωνιστικές (1-1 τον Φεβρουάριο 2016).

*Η Ουντινέζε γνώρισε την ήττα στις επτά τελευταίες εκτός έδρας αγωνιστικές κόντρα σε ομάδες της Τοσκάνης (4-13 τα γκολ).

ΕΜΠΟΛΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από νωρίς, η Έμπολι δεν το έβαλε κάτω καταφέρνοντας να αποσπάσει τον βαθμό με αντίπαλο την Τορίνο στο “Olimpico Grande Torino” (2-2). Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αμυντική αδράνεια των αντιπάλων τους στο 10′, σκοράροντας με προβολή του Πομπεγκά. Λίγο αργότερα ο Πιάτσα πραγματοποίησε σπουδαία ατομική προσπάθεια σκοράροντας ένα υπέροχο γκολ για το 2-0.

Στο 32′ ήρθε η φάση που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων, όταν ο Σίνγκο ανέτρεψε τον αντίπαλό του που βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ. Μετά από επικοινωνία με τον VAR, ο διαιτητής του έδειξε την κόκκινη κάρτα, επιτρέποντας στην Έμπολι να επιστρέψει στην αναμέτρηση.

“Θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στις λεπτομέρειες. Η Ουντινέζε αποτελεί μία ανυπέρβλητη ομάδα. Θέλουμε να ολοκληρώσουμε τον δρόμο της ωριμότητας”, υπογράμμισε ο προπονητής Αντρεατζόλι. Οι “ατζούρι” πανηγύρισαν τη νίκη στις δύο τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές με αντίπαλο την Ουντινέζε, όσες μέτρησαν στις δέκα προηγούμενες (πέντε ισοπαλίες, τρεις ήττες).

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εκτός) με την Τορίνο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Πομπεγκά (10′) και Πιάτσα (15′), απάντησαν ισάριθμες φορές οι Ρομανιόλι (34′) και Λα Μαντία (72′). Στο 32′ η Τορίνο έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές.

ΕΜΠΟΛΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα πέντε τελευταία παιχνίδια της (δες το στο Pamestoixima)

*Over 2,5 στα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μετά από μία θεότρελη αναμέτρηση με φοβερή διακύμανση στο σκορ και χιτσκοκικό φινάλε, η Ουντινέζε κατάφερε να φύγει αλώβητη από το “Olimpico” μένοντας στο εντυπωσιακό 4-4 (!!) με αντίπαλο την Λάτσιο. Ονειρεμένο ήταν το ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους που πήραν προβάδισμα δύο γκολ με ντοπιέτα του Μπέτο.

Μείωσε με κοντινή προβολή ο Ιμόμπιλε, ενώ στη συνέχεια η Ουντινέζε εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά των αντιπάλων της κάνοντας το 3-1. Στο δεύτερο ημίχρονο η Λάτσιο πάτησε τέρμα το γκάζι, πήρε προβάδισμα με 4-3, προτού ο Αρσλάν “παγώσει” το “Olimpico” με γκολ στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων.

“Περιμένω μία έντονη αναμέτρηση με αντίπαλο την Έμπολι, θα χρειαστεί να τρέξουμε πολύ στον αγωνιστικό χώρο”, υπογράμμισε ο προπονητής Γκότι που δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες των Μπεκάο και Περέιρα. Οι “τζεμπρέτε” πανηγύρισαν τη νίκη στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές κόντρα σε νεοφερμένες ομάδες.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (4-4 εκτός) με την Λάτσιο. Ο Μπέτο με ντοπιέτα (17′, 32′) έκανε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους, μείωσε ο Ιμόμπιλε στο 34′. Δέκα λεπτά αργότερα ο Μολίνα ανέβασε και πάλι την διαφορά στα δύο γκολ. Την ολική ανατροπή για τους γηπεδούχους έκαναν οι Πέδρο (51′), Μιλίνκοβιτς Σάβιτς (56′) και Ατσέρμπι (79′). Το τελικό αποτέλεσμα έγραψε ο Αρσλάν στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων. Με δέκα ολοκλήρωσε η Λάτσιο, με εννέα η Ουντινέζε.