*17η αγωνιστική

*Η Έμπολι πανηγύρισε τη νίκη στα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο την Σαλερνιτάνα.

Έμπολι – Σαλερνιτάνα στον Stoiximan

ΕΜΠΟΛΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μόλις ένα βαθμό πίσω από τη σημερινή αντίπαλό της Σαλερνιτάνα βρίσκεται η Έμπολι, η οποία επέστρεψε άμεσα στα αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα μετά τη νίκη επί της Άσκολι (2-1 εντός έδρας) στις 7 του μηνός. Την προηγούμενη βδομάδα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Βίρτους Εντέλα, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 2-0.

Στις οχτώ συνολικά εντός έδρας αγωνιστικές που έδωσαν οι “ατζούρι” γνώρισαν μία ήττα από την Πεσκάρα (2-1) στις 9 Νοεμβρίου, στις υπόλοιπες σημείωσαν τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες (σ.σ. GG στις έξι, under 2,5 στις μισές). “Η αναμέτρηση με την Σαλερνιτάνα είναι δύσκολη, αλλά δηλώνουμε πανέτοιμοι για αυτή”, είπε ο προπονητής Μούτσι που μπορεί να υπολογίζει και πάλι στις υπηρεσίες του Ρομανιόλι (ΑΜ, 12/0).

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας με 2-0 από την Βίρτους Εντέλα για το πρωτάθλημα. Στο 38′ ο Μόρα άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, προτού ο Ντε Λούκα διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα δύο λεπτά αργότερα. Στο 70′ ο Μπάλκοβετς αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα για την Έμπολι.

ΕΜΠΟΛΙ Στατιστικά

*NG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της (δες το στον Stoiximan)

*GG στα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μετά από τέσσερις αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε μία ισοπαλία και τρεις ήττες, η Σαλερνιτάνα επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών την προηγούμενη βδομάδα επικρατώντας της Κροτόνε (3-2 εντός έδρας) χάρη στο γκολ του Γκοντό στις καθυστερήσεις. Στις πέντε τελευταίες εξόδους της γνώρισε ισάριθμες ήττες, στις τρεις δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ παράλληλα σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ.

“Εύχομαι να δω θέληση από τους ποδοσφαιριστές μου να δώσουν συνέχεια στη νίκη επί της Κροτόνε. Θέλουμε να κάνουμε το βήμα εμπρός”, είπε μεταξύ άλλων ο προπονητής της “γκρανάτα”, Τζιάν Πιέρο Βεντούρα. Συμπλήρωσε κάρτες και απουσιάζει ο Γιαροζίνσκι (ΑΜ, 15/0), παράλληλα εξέτισε και επιστρέφει ο Μαίστρο (ΜΕ, 15/1).

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας με 3-2 της Κροτόνε για το πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 14′ με τον Γκόλεμιτς, προτού οι γηπεδούχοι απαντήσουν με τα γκολ των Τζάλοου (64′) και Γκοντό (74′). Στο 86′ ο Γιαροζίνσκι με πέναλτι ισοφάρισε σε 2-2. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γκοντό στις καθυστερήσεις. Η Σαλερνιτάνα αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 29′ λόγω της αποβολής του Γκόλεμιτς.