* Η Ελλάς Βερόνα γνώρισε την ήττα από το ημίχρονο στα πέντε από τα επτά τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Έμπολι πανηγύρισε μόλις μία νίκη στα 14 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε over 2,5 στο ένα από τα έξι τελευταία παιχνίδια της Έμπολι με αντίπαλο την Ελλάς Βερόνα σε όλες τις διοργανώσεις.

ΕΜΠΟΛΙ

Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και δύο ήττες είναι ο απολογισμός της Έμπολι στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Τζιαμπάολο επικράτησε της Φιορεντίνα (2-0 εντός έδρας) στο ντέρμπι της Τοσκάνης, ενώ μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Σαμπντόρια (1-1 εντός έδρας) και Παλέρμο (0-0 εντός έδρας). Παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Γιουβέντους (2-0 εκτός έδρας) και Λάτσιο (2-0 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την Κυριακή (17/4) οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ μόλις στο 6’, μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καντρέβα. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Ονάζι.

«Η Λάτσιο πανηγύρισε δίκαια τη νίκη. Γνωρίσαμε μία ήττα που μας προβλημάτισε. Η εμφάνιση που πραγματοποιήσαμε ήταν κάτω του μετρίου, πληρώσαμε την ενέργεια που βγάλαμε στο ντέρμπι κόντρα στη Φιορεντίνα. Δεν μπορούσαμε να περιορίσουμε τους αντίπαλους ποδοσφαιριστές σε καμία περίπτωση», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Έμπολι. Μόλις μία νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει η Έμπολι στις οχτώ τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση. Στις υπόλοιπες σημείωσε τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες. Στις πέντε σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ στις τρεις σημειώθηκε no-goal.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 2-0 γνώρισε η Έμπολι από τη Λάτσιο, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα έξι τελευταία παιχνίδια της Έμπολι για το πρωτάθλημα.

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΕΛΛΑΣ ΒΕΡΟΝΑ

Παρά την προσπάθεια που έκανε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα η Ελλάς Βερόνα δεν φαίνεται ικανή να προλάβει το τρένο της παραμονής στα μεγάλα ποδοσφαιρικά σαλόνια της χώρας. Μετά το «τρίποντο» που πανηγύρισε με αντίπαλο την Μπολόνια (1-0 εκτός έδρας) το συγκρότημα του Ντελ Νέρι δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Νάπολι (3-0 εκτός έδρας) και Φροζινόνε (2-1 εντός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την Κυριακή (17/4) οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Ρούσο στο 15’. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 64’, ήρθε η απάντηση από τους γηπεδούχους με τον Μπιαντσέτι. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Φράρα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Την άποψή του πως η Ελλάς Βερόνα άφησε τη Φροζινόνε να σκοράρει και να πάρει τη νίκη εξέφρασε με δηλώσεις του ο πρόεδρος της Παλέρμο, Μαουρίτσιο Τζαμπαρίνι, με τους Βερονέζους να απαντούν με ανακοίνωση που εξέδωσαν. «Ο πρόεδρος της Ελλάς Βερόνα, Μαουρίτσιο Σέτι, διαψεύδει τις καταγγελίες που έγιναν από τον πρόεδρο της Παλέρμο. Τον καλεί να αντιμετωπίσει τα εσωτερικά θέματα του συλλόγου του και να μη σπαταλά ενέργεια διώχνοντας από πάνω του την προσοχή», αναφέρεται μεταξύ άλλων σε αυτή. «Θα προσπαθήσουμε να τελειώσουμε τη σεζόν με όσο καλύτερο τρόπο γίνεται, δίνοντας ό,τι μπορούμε στον αγωνιστικό χώρο. Πάντα παίζουμε για τη νίκη, κόντρα στην Έμπολι θα δώσουμε μία μεγάλη μάχη», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Ελλάς Βερόνα.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 2-1 γνώρισε η Ελλάς Βερόνα από τη Φροζινόνε, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Ελλάς Βερόνα πανηγύρισε μόλις τρεις νίκες στα 35 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.