* 8η αγωνιστική

* Η Έμπολι σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Φότζια σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΕΜΠΟΛΙ

Από δύο σερί ήττες προέρχεται στο πρωτάθλημα η Έμπολι. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Βιβαρίνι δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Τσιταντέλα (1-0 εντός έδρας) και Αβελίνο (3-2 εκτός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα μόλις στο 11’ με τον Ντοναρούμα. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 47’ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ζάιτς. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τα ηνία σκοράροντας τρεις φορές με τους Κρέσιτς (53’), Καστάλντο (62’ πεν.) και Ντ’ Άντζελο (69’), ολοκληρώνοντας μία επική ανατροπή στην αναμέτρηση.

Αξίζει να σημειώσουμε πως η Έμπολι ολοκλήρωσε με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Κρούνιτς στο 85’. «Η ομάδα είναι καινούργια, χρειάζεται χρόνο για να δέσει και να αποδώσει τα αναμενόμενα. Καθημερινά ο προπονητής πραγματοποιεί σπουδαία δουλειά, είναι πάρα πολύ έμπειρος. Θα πρέπει να συνεχίσουμε τη δουλειά και τη βελτίωση», υπογράμμισε με δηλώσεις του ο γενικός διευθυντής του συλλόγου, Αντρέα Μπούτι.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 3-2 γνώρισε η Έμπολι από την Αβελίνο, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια της Έμπολι για το πρωτάθλημα (δες το στην Stoiximan)

Δείτε τα προγνωστικά Ιταλίας (Κλικ Εδώ)

Το Έμπολι – Φότζια παίζει στον Stoiximan

ΦΟΤΖΙΑ

Αήττητη παραμένει η Φότζια στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε μία νίκη και τρεις ισοπαλίες. Πιο συγκεκριμένα επικράτησε της Κάρπι (3-1 εκτός έδρας), ενώ μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Παλέρμο (1-1 εντός έδρας), Μπρέσια (2-2 εκτός έδρας) και Νοβάρα (2-2 εντός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 31’ με τον Μοσκάτι.

Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ήρθε η απάντηση των γηπεδούχων με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ματζέο. Στο 59’ η Φότζια ανέτρεψε τα δεδομένα με το γκολ του Φεντάτο, προτού ο Ντίκμαν διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’. «Μετανιώνουμε για το γεγονός πως δεν πήραμε τη νίκη κόντρα στη Νοβάρα. Παραμένουμε σε εγρήγορση, είμαι πεπεισμένος πως βρισκόμαστε στο σωστό δρόμο», υπογράμμισε με δηλώσεις του στα ιταλικά ΜΜΕ ο Ντέλι (ΜΕ).

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Φότζια και Νοβάρα στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (2-2), στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε goal-goal στα επτά τελευταία παιχνίδια της Φότζια για το πρωτάθλημα.