*10η αγωνιστική

*NG στα 6/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Αταλάντα πέτυχε 2+ γκολ στα τρία τελευταία εκτός έδρας μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΕΜΠΟΛΙ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-0) της Φιορεντίνα. Ο Καπούτο έκανε το 1-0 στο 21′, προτού διαμορφωσει το τελικό αποτέλεσμα ο Τζιάσι στο 81′.

Μόλις τη δεύτερη φετινή νίκη της στη Σέριε Α πανηγύρισε η Έμπολι στο ντέρμπι της Τοσκάνης, αλώνοντας την έδρα της Φιορεντίνα την προηγούμενη Δευτέρα. Είδε τους γηπεδούχους να χάνουν σπουδαία τριπλή ευκαιρία στο 12′, προτού πάρει προβάδισμα στην πρώτη που δημιούργησε με πανέμορφο “τσίμπημα” του Καπούτο εννέα λεπτά αργότερα.

Αξίζει να σημειώσουμε πως ήταν το πρώτο φετινό γκολ του 36χρονου Ιταλού επιθετικού στη Σέριε Α! Έπαιξε πίσω από την μπάλα στο δεύτερο ημίχρονο, δεν απειλήθηκε σοβαρά και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με το παρθενικό γκολ του Τζιάσι. Επτά βαθμούς έφτασαν οι “ατζούρι” τους οποίους συγκέντρωσαν στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές.

Σε έξι εντός έδρας έχουν απολογισμό 1-1-4: Δεν σκόραραν στις πέντε, κράτησαν το μηδέν στις δύο τελευταίες. Πρόβλημα προέκυψε με τον Μπαλντάντζι που έπαιξε ως αλλαγή στα τελευταία λεπτά με τη Φιορεντίνα, τελικά δεν κατάφερε να ξεπεράσει τις ενοχλήσεις στον αστράγαλο. Ξανά στο κέντρο της αμυντικής γραμμή ο Βαλούκιεβιτς.

ΕΜΠΟΛΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα εννέα τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εκτός) με την Στουρμ Γκρατς. Ο Πρας έκανε το 1-0 στο 13′, προτού οι φιλοξενούμενοι ανατρέψουν τα δεδομένα με ντοπιέτα του Μούριελ (34′, 45+7′ πεν.). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Βλόνταρτσικ με πέναλτι στο 80′. Με δέκα ολοκλήρωσαν οι γηπεδούχοι λόγω αποβολής του Χίρλεντερ στο 52′.

Ανέτρεψε τα δεδομένα που είχαν δημιουργηθεί από νωρίς στην αναμέτρηση της “Merkur Arena” λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Έδειχνε να έχει τον έλεγχο στη συνέχεια, ωστόσο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο 52′.

Η Αταλάντα απέσπασε τον βαθμό στην έδρα της Στουρμ Γκρατς κι έφτασε τους επτά βαθμούς στον 4ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ, απολογισμός που την διατηρεί στην κορυφή. Την προηγούμενη βδομάδα επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών στη Σέριε Α προσπερνώντας το εμπόδιο της Τζένοα, σε μία αναμέτρηση που δημιούργησε πολλές ευκαιρίες (σ.σ. είχε και δοκάρι) κι απειλήθηκε μόλις τρεις φορές.

Οι “μπεργκαμάσκι” δεν έχουν σημειώσει ισοπαλία σε οχτώ εκτός έδρας αγωνιστικές (τρεις νίκες, πέντε ήττες): Η τελευταία χρονολογείται στις 17 Απριλίου με τη Φιορεντίνα (1-1). Στην κορυφή της επίθεσης θα βρεθεί ο Σκαμάκα που αγωνίστηκε ως αλλαγή στην Αυστρία, για μία θέση στην αμυντική τριάδα “αναμετρώνται” Τολόι και Τζιμσίτι.