*25η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: Εξέλσιορ – Έμεν 2-1

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία στην έδρα της Έμεν (4-0-4).

*4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal και Over 2,5

*Mόλις μία ισοπαλία στα μεταξύ τους παιχνίδια από τον Οκτώβριο του 2004 μέχρι σήμερα (6-1-10).

Δείτε τα Προγνωστικά Ολλανδίας

ΕΜΕΝ

Προηγούμενο ματς: Δεν τα κατάφερε στο εκτός έδρας παιχνίδι της περασμένης αγωνιστικής απέναντι στην Φόλενταμ, αφού σε ένα παιχνίδι που ήταν βαρύνουσας σημασίας για την συνέχεια, γνώρισε την ήττα με 3-1. Δύο διαφορετικά πρόσωπα έδειξε στον αγωνιστικό χώρο η ομάδα του Λούκιεν, αφού στο πρώτο μέρος κυριάρχησε και κατάφερε μάλιστα να ανοίξει το σκορ στο 46′, αλλά στην συνέχεια την πήρε η κάτω βόλτα. Μπλακ άουτ στα τελευταία εικοσιπέντε λεπτά, όπου δέχτηκε τρία γκολ δίχως να μπορέσει να απαντήσει σε κανένα σημείο.

Σε πολύ κρίσιμο σημείο της σεζόν η Έμεν, που σταθερά τις τελευταίες εβδομάδες βρίσκεται στην 16η θέση της βαθμολογίας, που οδηγεί στα πλέι άουτ με ομάδες της Β’ κατηγορίας. Έχασε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι την περασμένη αγωνιστική, ωστόσο παραμένει σε απόσταση βολής από την σωτηρία (-2). Το κακό είναι πως επειδή δεν μαζεύει βαθμούς τελευταία, την έχουν πλησιάσει και οι ομάδες που είναι από κάτω της βαθμολογικά.

«Δεν έχουμε διάρκεια και αυτό το στοιχείο νομίζω πληρώνουμε φέτος. Στο τελευταίο μας παιχνίδι, παίξαμε καλά για 65 λεπτά και στα υπόλοιπα ήμασταν απλοί θεατές του αντιπάλου. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό», παραδέχτηκε ο τεχνικός Λούκιεν.

Σε ακόμη ένα εκτός με τραυματισμό ο νεοαποκτηθείς επιθετικός Νταρφαλού, ο βασικός εξτρέμ Ρουί Μέντες, ο βασικός αριστερός μπακ Χάρντεφελντ, ο εφεδρικός επιθετικός Γκιουτσλού, ο αμυντικός μέσος Κίφτενμπελντ και ο επιθετικός Λίντερ.

Έμεν Στατιστικά

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*Δέχεται πρώτη γκολ στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της

ΕΞΕΛΣΙΟΡ

Προηγούμενο ματς: Κατώτερη των περιστάσεων στο τοπικό ντέρμπι κόντρα στην Σπάρτα, γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα με 1-4 την προηγούμενη αγωνιστική. Ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, με την ίδια να έχει μια ελαφρά υπέροχή, ωστόσο στην επανάληψη δεν μπήκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο και δέχτηκε τρία γκολ μέσα σε δέκα λεπτά (50′ -60′). Με τον δείκτη του σκορ στο 1-4, δεν είχε το κουράγιο να ψάξει αντίδραση.

Περνάει φάση ντεφορμαρίσματος, ενώ από την αρχή της σεζόν έχει κάποιες τρανταχτές αδυναμίες, όπως οι επιδόσεις της μακριά από το Ρότερνταμ, που παραμένουν και τώρα απογοητευτικές. Κάκιστο σερί τους τελευταίους επτά αγώνες (0-1-6), είναι η ομάδα με την λιγότερη συγκομιδή στο διάστημα αυτό. Εύλογα, έμπλεξε για τα καλά στην μάχη του υποβιβασμού.

«Δεχόμαστε γκολ με μεγάλη άνεση ενώ αντιστοίχως δεν αξιοποιούμε τις δικές μας ευκαιρίες. Η αλήθεια είναι πως μέσω της προσπάθειας και της δουλειάς μπορούμε να βελτιωθούμε, ακολουθούν άλλωστε πολύ κρίσιμα παιχνίδια εν όψει της συνέχειας», επισήμανε ο τεχνικός Νταϊκχάουζεν,

Τραυματίστηκαν και θα λείψουν ο βασικός φορ Φαν Ντάινεν και ο εξτρέμ Αζαρκάν. Αμφίβολος ο στόπερ Νιούπορτ, εκτός με τραυματισμό ο στόπερ Πιρί, οι εξτρέμ Ντονκόρ και Μπεσουγιέν και ο στόπερ Αβουτζά. Δεν προλαβαίνει ο μέσος Φέιν.