19η αγωνιστική

*Under 2.5 στα 7/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Γρανάδα δεν έχει ηττηθεί ποτέ από την Έλτσε, σε επίπεδο πρωταθλήματος, σε 1η και 2η κατηγορία.

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΕΛΤΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Έλτσε κάνει μέτρια σεζόν έως τώρα και είναι από τις ομάδες που θα παλέψουν για την αποφυγή του υποβιβασμού. Για την ώρα, είναι πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και αυτό είναι θετικό, ώστε να ξεκινήσει την προσπάθειά της με το νέο έτος. Δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη στο τελευταίο ματς του 2021, έχασε στο “Καμπ Νόου” από τη Μπαρτσελόνα (3-2), με γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 2-0 του πρώτου ημιχρόνου, όμως δεν ολοκλήρωσε την έκπληξη. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα στα πρόσφατα πέντε ματς για το συγκρότημα του Φρανθίσκο, που έχει επίσης τρεις νίκες, οι δύο για το Κόπα ντελ Ρέι.

Συνεχίζει στο δεύτερο τη τάξει θεσμό της χώρας, αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Αλμερία που είναι στην κορυφή της Σεγούντα Ντιβισιόν. Ούτε η Έλτσε γλίτωσε από τη νέα  έξαρση του Covid-19, καθώς ανακοίνωσε τις προηγούμενες ημέρες δώδεκα κρούσματα, που αφορούν παίκτες και μέλη του τεχνικού επιτελείου. “Αναβάλουν παιχνίδια γιατί οι παίκτες πηγαίνουν να παίξουν με τις εθνικές των χωρών τους και τώρα τα κρούσματα έχουν φτάσει τα 100”, είπε στις δηλώσεις του ο κόουτς Φρανθίσκο. Τραυματίας ο Κίκο Κασίγια, τιμωρημένος ο Ρόκο. Εκτός λόγω Covid οι Μαρκόνε, Μπογέ, Λούκας Πέρεθ και Νταρίο Μπενεντέτο.

Προηγούμενο παιχνίδι: Γνώρισε την ήττα με σκορ 3-2 εκτός έδρας από τη Μπαρτσελόνα, για το πρωτάθλημα. Μόλις στο 16’ ο Τζουτγλά σκόραρε για το 1-0 και στο 19’ ο Γκάβι έκανε το 2-0 του ημιχρόνου. Στο 62’ ο Τέτε Μορέντε μείωσε σε 2-1 και στο 63’ ο Πέρε Μίγια ισοφάρισε σε 2-2.  Στο 85’ ο Νίκο Γκονθάλεθ σκόραρε και έδωσε τη νίκη στη Μπαρτσελόνα.

Έλτσε Στατιστικά

*4/6 ματς με G/G (δες το στο pame stoixima online)

*3/5 αναμετρήσεις τελευταία είχαν over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 6/9 παιχνίδια ως γηπεδούχος

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΓΡΑΝΑΔΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Γρανάδα ολοκλήρωσε το έτος ούσα σε καλή κατάσταση και κατάφερε μάλιστα να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη. Πανηγύρισε σπουδαία εντός έδρας νίκη, επικράτησε της Ατλέτικο Μαδρίτης (2-1) σ’ ένα που χρειάστηκε να κάνει ανατροπή για να πάρει τους τρεις βαθμούς. Δεύτερη συνεχόμενη για την ομάδα της Ανδαλουσίας, τρίτη σε συνολικά πέντε ματς το τελευταίο διάστημα σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Στο Κόπα ντελ Ρέι δε συνεχίζει, όμως το σημαντικότερο είναι η μάχη της παραμονής και το αήττητο σερί πέντε αγώνων στη Λα Λίγκα, έκανε τον Ρόμπερτ Μορένο να “ανασάνει” και να αντιστρέψει το αρνητικό κλίμα για τη θέση του. Βρίσκεται πλέον στο +7 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στα επόμενα πέντε παιχνίδια που έχει να δώσει για το πρωτάθλημα, παίζει μεταξύ άλλων με Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης. Η Γρανάδα ανακοίνωσε επίσης κρούσματα Covid, με ορισμένους από τους παίκτες που νοσούν να είναι σημαντικοί στα πλάνα του προπονητή τους. Αυτοί είναι οι Εσκουδέρο και Κάρλος Μπάκα. Εκτός αποστολής για τον ίδιο λόγο είναι και ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Ααρόν Εσκαντέλ. Ακόμη, έχει και απουσίες λόγω τραυματισμών. Δεν είναι διαθέσιμοι ο μπακ Αρίας που τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε στο παιχνίδι με την Ατλέτικο, καθώς και οι Ροτσίνα, Μοντόρο, Λοσάνο, οι οποίοι δεν έχουν καταφέρει να βοηθήσουν τελευταία.

Προηγούμενο παιχνίδι: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-1 εντός έδρας εναντίον της Ατλέτικο Μαδρίτης, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 2’ ο Ζοάο Φέλιξ σκόραρε για το 1-0 και στο 17’ ο Ματσίς ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 61’ ο Χόρχε Μολίνα με προβολή ολοκλήρωσε την ανατροπή για τη Γρανάδα και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.