26η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Εξτρεμαδούρα – Έλτσε 2-2

ΕΛΤΣΕ

Δεν κέρδισε σε δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι στην έδρα της Έλτσε, χάνοντας αυτή τη φορά με 2-1 από την Οβιέδο. Μοιρασμένο σε φάσεις παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο (0-0), στο δεύτερο μέρος έμεινε πίσω στο 53’ (0-1, από θέση οφσάιντ το γκολ), ισοφάρισε με τον Νίνο στο 70’, ήταν πιο κοντά στη νίκη στο υπόλοιπο του αγώνα, για να κάνει «δώρο» τη νίκη στην αντίπαλο, δεχόμενη το 1-2 με πέναλτι στις καθυστερήσεις (1-2 στο 95’).

Επιστροφή στις ήττες για την Έλτσε, μετά από τη νίκη στα χαρτιά επί της Ρέους, έπεσε στην 15η θέση με 28 πόντους, στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη. Δεν εκμεταλλεύεται την έδρα της, στα επτά πρόσφατα παιχνίδια της στο «Μαρτίνεθ Βαλέρο» μετράει μόλις μια νίκη (1-4-2). Εξέτισε ο Βερδού (Αμυντικός, 22, 1), συμπλήρωσε κάρτες ο Όλμο (Αμυντικός, 1, 0), συνεχίζουν εκτός οι τραυματίες Λοσάνο (Αμυντικός, 19, 1), Βιγιάρ (Μέσος, 13, 0), Μπόρχα Μαρτίνεθ (Μέσος, 11, 1). Επανέρχεται ο Ιβάν Σάντσεθ (Μέσος, 20, 3).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-1 από την Οβιέδο.

Στατιστικό: G/G τα τρία από τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στον Stoiximan)

Το Έλτσε – Εξτρεμαδούρα παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα αποτελέσματα ποδοσφαίρου

ΕΞΤΡΕΜΑΔΟΥΡΑ

Από την άλλη πλευρά, η Εξτρεμαδούρα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Μαχαδαχόντα στο Αλμεντραλέχο. Παρότι ήταν καλύτερη από την αντίπαλο στο πρώτο ημίχρονο, δεν κατάφερε να παραβιάσει την αντίπαλη εστία. Στο δεύτερο μέρος προηγήθηκε με τον Περέα στο 56’ (1-0), δεν της δόθηκε καθαρό πέναλτι στη συνέχεια και από μια στημένη φάση δέχθηκε την ισοφάριση στο 72’ της συνάντησης (1-1).

Συμπλήρωσε πέντε αγωνιστικές που αγνοεί το «τρίποντο» η Εξτρεμαδούρα (0-3-2), μετράει μόλις μια νίκη στις δέκα πρόσφατες αναμετρήσεις της (1-4-5), με τον κόουτς Ρόδρι να βρίσκεται σε δύσκολη θέση σύμφωνα με τα ισπανικά Μέσα. Παρέμεινε στην 19η θέση με 23 πόντους, στο -3 απ’ την παραμονή, ψάχνει την επιστροφή απεγνωσμένα την επιστροφή στις επιτυχίες. Εξέτισε ο Πομάρες (Αμυντικός, 23, 0), συνεχίζει εκτός ο τραυματίας Βαλβέρδε (Επιθετικός, 17, 1), έφθασαν από την Κίνα τα χαρτιά του Ρέγιες και Ισπανός εξτρέμ είναι έτοιμος για ντεμπούτο. Τραυματίας επίσης ο Περόνε (Αμυντικός, 1, 0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μαχαδαχόντα.

Στατιστικό: Από 2-3 γκολ συνοδεύτηκαν τα έξι από τα επτά πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.