*Στην κανονική διάρκεια: Ελσίνκι – Χόνκα 2-0 και Χόνκα – Ελσίνκι 1-1

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Under 2,5

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με άσο στο πρώτο ημίχρονο

Δείτε τα Προγνωστικά Φινλανδίας

ΕΛΣΙΝΚΙ

Προηγούμενο ματς: Διπλό τίτλου για την Ελσίνκι, που επικράτησε με 2-3 της Σεϊνάγιοεν την περασμένη αγωνιστική. Δύο γκολ του Ολίλα στο 30′ και στο 48′ έδωσαν σημαντικό προβάδισμα, ωστόσο η αντίπαλος επέστρεψε με δύο γκολ του Μορένο στο τελευταίο δεκάλεπτο (83′, 85′). Ένα γκολ του Μπαντέ στις καθυστερήσεις (90+2′) έδωσε όμως τους τρεις βαθμούς στην Ελσίνκι.

Ακόμη ένα παιχνίδι στο οποίο επιθετικά ήταν άριστη αλλά προβλημάτισε αμυντικά. Μικρή σημασία έχει αυτό ωστόσο, αφού με την νίκη στην έδρα της Σεϊνάγιοεν έφτασε ακόμη πιο κοντά στον τίτλο και διατήρησε την διαφορά από την Κουόπιο (+4). Με νίκη σήμερα, θα θέλει απλώς δύο βαθμούς στα δύο τελευταία ματς. Τιμωρημένος ο Τανάκα, τραυματίες οι Ίλιεβ, Πέλτολα και Χάλμε, αμφίβολοι οι Μάενπα, και Μπενισάν.

Ελσίνκι Στατιστικά

*8/10 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal και Over 2,5

*Σκοράρει πρώτη στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της

XONKA

Προηγούμενο ματς: Κατώτερη των περιστάσεων στο εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την Βάασα και βαριά ήττα με 0-3 την περασμένη αγωνιστική. Δέχτηκε δύο γκολ στο φινάλε του πρώτου μέρους (37′, 45+2′) και εκεί κρίθηκε και το παιχνίδι. Το αυτογκόλ στο 64′ έδωσε πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση.

Μπορεί να είχε χτυπήσει κόκκινο η φόρμα της, αλλά η Βάασα είναι διαστημική εδώ και ένα δίμηνο και δεν έχει αντίπαλο εντός συνόρων. Υπέκυψε και αυτή στην ασύλληπτη κατάσταση της τελευταίας και παρέμεινε στην τέταρτη θέση, χάνοντας το προβάδισμα που είχε για έξοδο στην Ευρώπη. Άπαντες βέβαια έχουν τον νου τους και στον τελικό του κυπέλλου το προσεχές Σάββατο με αντίπαλο την Ίλβες. Μακροχρόνιος τραυματίας ο Βουτιλάινεν, τιμωρημένος ο βετεράνος μέσος Ερεμένκο.