3η αγωνιστική

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο Λιγκ Καπ: Ελσίνκι – Ούλου 2-1

ΕΛΣΙΝΚΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-0 επί της Βάασα, για το πρωτάθλημα. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Ραντούλοβιτς (20′, 73′), Ολίλα (32′) και Μεριλουότο (81′).

Την τρίτη διαδοχική της νίκη πανηγύρισε η Ελσίνκι, μετά τα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια της στο πρωτάθλημα. Την Τετάρτη, η ομάδα του Τόνι Κόσκελα υποδέχθηκε τη Βάασα, την οποία και συνέτριψε με 4-0. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, με την ίδια να είναι με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο και να έχει την επιθετική πρωτοβουλία, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα. Είχαν προηγηθεί αυτές κόντρα σε Χόνκα (2-0 εντός) και Βάασα (0-1 εκτός). Με αρκετές απουσίες η αποστολή της, στην οποία επέστρεψε ο Ρούπε Ρίσκι.

Ελσίνκι Στατιστικά

*No Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 6/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΟΥΛΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Χάκα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από το ημίχρονο (14′, 32′), για να ισοφαρίσει στην πορεία με τα τέρματα του Κοφί (66′, 87′).

Αήττητη μετά από τα δυο πρώτα παιχνίδια στο πρωτάθλημα η Ούλου. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρικάρντο Ντουάρτε φιλοξενήθηκε από τη Χάκα, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2. Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο σε ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο και ήταν πιο απαιτητική, με αποτέλεσμα να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Είχε προηγηθεί το διπλό της πρεμιέρας κόντρα στην Κότκα (0-2). Δεν αναφέρθηκαν πιθανά αγωνιστικά προβλήματα για τον Πορτογάλο τεχνικό.