3η αγωνιστική του 3ου ομίλου

*Ο πρώτος κάθε γκρουπ προκρίνεται στη φάση των “16”, με το δεύτερο να παίζει πλέι οφ με ομάδα που θα τερματίσει τρίτη στους ομίλους του Champions League και τον τρίτο του γκρουπ να συνεχίζει στο Conference League, αντιμετωπίζοντας σε πλέι οφ ομάδα που θα τερματίσει δεύτερη στους ομίλους της διοργάνωσης.

*Οι δύο ομάδες αναμετρώνται για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

ΕΛΣΙΝΚΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Ίντερ Τούρκου, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Μετά από ένα μέτριο ποιοτικά 1ο ημίχρονο, όπου είχε βέβαια ένα δοκάρι, άνοιξε το σκορ με το καλημέρα του β’ μέρους (1-0 στο 49′). Το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά μάταια, με την Ελσίνκι να διευρύνει το προβάδισμα της στο 71′, για να διαμορφώσει το τελικό 3-0 ένα τέταρτο αργότερα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ραντούλοβιτς.

Επιστροφή στις νίκες για την Ελσίνκι μετά την εκτός έδρας ήττα με 3-1 από τη Χόνκα. Παρέμεινε έτσι στο +4 από τη 2η Κουόπιο και με τρεις αγωνιστικές να απομένουν, έχει “αγκαλιάσει” σε μεγάλο βαθμό τον τίτλο. Για την περασμένη αγωνιστική του Europa League, δέχτηκε φυσιολογική ήττα στην έδρα της Ρόμα, με το τελικό 3-0 να την κολακεύει. Έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 14′, άντεξε για ένα ημίχρονο, αλλά με το ξεκίνημα του β’ μέρους ήταν ήδη πίσω στο σκορ με 2-0 στο 49′, με το τελικό 3-0 να διαμορφώνεται στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης. Μετράει 4 νίκες στα τελευταία 5 εντός έδρας παιχνίδια της, έχοντας σκοράρει τουλάχιστον 2 γκολ στις τελευταίες τρεις.

Σημαντική η απουσία του τιμωρημένου Τένχο. Σοβαροί οι τραυματισμοί των Μάρτιτς, Ρουπ Ρίσκι και Μορέν, χάνουν τη σεζόν. Εκτός οι Αραγιουούρι, Χάλμε και Μουρίγιο.

Ελσίνκι Στατιστικά

*5 συνεχόμενα over2.5 γκολ.

*4 συνεχόμενα 2-3 γκολ εντός έδρας.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |
ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Λοκομοτίβ Σόφιας, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έμεινε νωρίς με παίκτη λιγότερο, χάρη στην αποβολή του Σισίνιο με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 14′, αλλά ήταν καλύτερη των γηπεδούχων στο παιχνίδι. Ήταν όμως εξαιρετικά άστοχη, κάτι που πλήρωσε, με τη Λοκομοτίβ να ανοίγει το σκορ στο 71ο λεπτό του αγώνα. Πίεσε στη συνέχεια, είχε ευκαιρίες για την ισοφάριση, τις οποίες σπατάλησε, με το 1-0 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη για τη Λουντογκόρετς, σε πρωτάθλημα και Ευρώπη (0-1-2). Για την περασμένη αγωνιστική του ομίλου, ηττήθηκε εκτός έδραςμε 3-2 από την Μπέτις. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο 39′, αντέδρασε όμως και πήγε στα αποδυτήρια με το δείκτη του σκορ να δείχνει 2-1 (45+2′). Δέχτηκε το 3-1 στο 59′, αλλά δεν το έβαλε κάτω, μειώνοντας σε 3-2 στο 74′. Η αντεπίθεση της όμως δεν είχε συνέχεια, με το 3-2 να μένει μοιραία μέχρι τέλους. Μετράει μόλις 1 νίκη στα 5 εκτός έδρας παιχνίδια της στην Ευρώπη, το 0-1 απέναντι στην αδύναμη Σουτιέσκα Νίκσιτς.

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα η αποστολή της. Μοναδική απουσία αυτή του τραυματία Γιανκόβ.

Λουντογκόρετς Στατιστικά

*Over2.5 γκολ στα 4/5 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της, σε πρωτάθλημα και Ευρώπη.

*Έχει σκοράρει τουλάχιστον 2 γκολ στα 4/5 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της, σε πρωτάθλημα και κύπελλο.