24η αγωνιστική

*Η Ελσίνκι επικράτησε και στα εφτά τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Κέμι Κινγκς στο πρωτάθλημα, ανεξαρτήτου έδρας.

*Στον πρώτο γύρο: Κέμι Κινγκς – Ελσίνκι 1-2

*Στον δεύτερο γύρο: Ελσίνκι – Κέμι Κινγκς 2-0

ΕΛΣΙΝΚΙ

Αήττητη παραμένει εδώ και τέσσερις αγωνιστικές η Ελσίνκι, όπου και μετράει τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μίκα Λεχκοσούο φιλοξένησε τη Ροβανιέμι, με την οποία και μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 2-2. Παρότι προηγήθηκε στο σκορ με το τέρμα του Ντάλστρεμ (45′), είδε την αντίπαλο της να φτάνει στην ανατροπή στο 81′. Εν τέλει όμως, το γκολ που σημείωσε ο Κλάους, δυο λεπτά πριν το φινάλε, της χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας.

Πρώτη απώλεια, μετά και τις νίκες επί των Κέμι Κινγκς (2-0 εντός), Τούρκου (2-1 εντός) και Χόνκα (1-2 εκτός). Με το βαθμό που πήρε, έφτασε τους 49 συνολικά και είναι στην πρώτη θέση, απέχοντας εφτά από την δεύτερη Ροβανιέμι. Παράλληλα, με τέρματα 42-18 διαθέτει από τις καλύτερες επιθέσεις και άμυνες στην κατηγορία. Οκτώ νίκες, μια ισοπαλία και δυο ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της, μένοντας αήττητη στα οκτώ τελευταία της (7-1-0).

Μεσοβδόμαδα, φιλοξένησε την Ολίμπια Λιουμπλιάνας για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Έχοντας ηττηθεί με 3-0 στο πρώτο παιχνίδι, η Ελσίνκι γνώρισε ακόμη μια ήττα, αυτή τη φορά με 1-4, με αποτέλεσμα να μείνει εκτός. Το μοναδικό της γκολ, πέτυχε ο Κρισάντους στο 85′. Εκτός είναι οι τραυματίες Ντάνιελ Ο’Σόγκνεσι (ΑΜ 22/3), Γιούχα Πίρινεν (ΑΜ 21/0), Βίλε Γιάλαστο (ΑΜ 20/1) και Άκσελι Πέλβας (ΕΠ 19/7).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-4 από την Ολίμπια Λιουμπλιάνας για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Over 2.5 τα πέντε τελευταία επίσημα παιχνίδια. (δες το στον Stoiximan)

Το Ελσίνκι – Κέμι Κινγκς παίζει στον Stoiximan

ΚΕΜΙ ΚΙΝΓΚΣ

Επιστροφή στις ήττες για την Κέμι Κινγκς μετά από δυο παιχνίδια με απολογισμό μια νίκη και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντέιβιντ Χάνα φιλοξενήθηκε από την Κουόπιο, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 3-1. Το μοναδικό της τέρμα στην αναμέτρηση αυτή, σημείωσε ο Μάκελα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, μειώνοντας απλά στο τελικό αποτέλεσμα.

Μετά και από αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα, παραμένει στην τελευταία θέση, όπου και μετράει 16 βαθμούς σε 23 παιχνίδια. Παράλληλα, διαθέτει τη χειρότερη άμυνα, με 42 τέρματα παθητικό. Δυο νίκες, μια ισοπαλία και εννέα ήττες ο απολογισμός της σε εκτός έδρας αναμετρήσεις στο φετινό πρωτάθλημα. Εκτός ο τραυματίας Τάτου Βάρμανεν (ΑΜ 21/0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από την Κουόπιο για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.