*Δεύτερος όμιλος της League C. Συμμετέχουν οι Εσθονία, Φινλανδία, Ελλάδα και Ουγγαρία. Η πρώτη κερδίζει την πρόκριση στα πλέι-οφ, ενώ η τελευταία υποβιβάζεται στη League D.

*Αήττητη η Ελλάδα εντός έδρας κόντρα στην Ουγγαρία, μετράει ρεκόρ 5-3-0!

*Στα τελευταία 9 παιχνίδια ανάμεσα στις δύο ομάδες, η Ελλάδα ηττήθηκε μόλις δύο φορές.

*Τουλάχιστον 2 γκολ σημειώθηκαν στα 6/7 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης. Τα 5/7 ματς συνοδεύτηκαν από Over 2,5.

*Μόλις μια νίκη πήρε η Ελλάδα στα τελευταία 7 εντός έδρας ματς σε όλες τις διοργανώσεις (1-3-3), επί του Γιβραλτάρ.

ΕΛΛΑΔΑ

Υπό πίεση είναι σήμερα η Ελλάδα, η οποία δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις στο ματς της δεύτερης αγωνιστικής εκτός έδρας με την Ουγγαρία. Ήταν φανερό ότι οι Έλληνες υπερτερούσαν σε τεχνικό επίπεδο και ταλέντο, αυτό έγινε ξεκάθαρο σε αρκετές στιγμές του πρώτου ημιχρόνου, όπου Φορτούνης, Πέλκας και Χριστοδουλόπουλος δεν «έβλεπαν» τους προσωπικούς αντιπάλους τους, ωστόσο δεν το κεφαλαιοποίησαν. Εκεί που η Ελλάδα έπρεπε να βρει δεύτερο γκολ, δεν το έκανε και κατέληξε να το δεχτεί αυτή στο φινάλε του ημιχρόνου.

Οι Ούγγροι σκόραραν δύο πανέμορφα γκολ, έβγαζαν τρομερή ενέργεια και θέληση στο χορτάρι, ήταν τα μοναδικά στοιχεία που διέθεταν εν αφθονία. Δεν του βγήκε το ματς του Σκίμπε, ο οποίος δεν είναι τυχαίο ότι έκανε δύο αλλαγές με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, θέλοντας να διορθώσει τα κακώς κείμενα. Όλα απ’ τον Φορτούνη τα περίμενε η Ελλάδα, αλλά έτσι προφανώς δεν κερδίζεις παιχνίδια. Δεν είχε ιδέες στο επιθετικό κομμάτι, έβγαλε κόπωση και αυτό τελικά “πλήρωσε”. «Πρέπει να δουλέψουμε πιο πολύ σαν ομάδα στην άμυνα. Στην επίθεση δημιουργήσαμε ευκαιρίες, αλλά δώσαμε χώρους στους Ούγγρους, που σκόραραν δυο όμορφα, αλλά εύκολα γκολ. Αυτό θέλουμε να διορθώσουμε, να μην τους αφήσουμε τόσα περιθώρια», είπε ο Σκίμπε αναφορικά με το σημερινό ματς.

Είχε προηγηθεί η εκτός έδρας επιτυχία 0-1 επί της Εσθονίας, σ’ ένα ματς όπου η Ελλάδα ήταν καλύτερη, όμως όχι και πειστική. «Θα δούμε μια άλλη ομάδα στο γήπεδο. Άλλοι παίκτες επιστρέφουν, άλλοι θα λείπουν. Θα μας βοηθήσει πολύ στην άμυνα και στην πίεση που θέλουμε να ασκήσουμε, μας έλειψε στην Ουγγαρία», συμπλήρωσε ο Γερμανός εκλέκτορας, ενώ ο Φορτούνης τόνισε δεικτικά: «Θα ήταν αποτυχία να μη βγούμε πρώτοι σε αυτόν τον όμιλο». Νέα πρόσωπα οι Τσιμίκας και Πασχαλάκης, κλήθηκαν και οι Φετφατζίδης – Λαμπρόπουλος, μετά τους τραυματισμούς των Οικονόμου – Τοροσίδη. Τραυματίας ο Μάνταλος, μάλλον θα προφυλαχθεί ο Χριστοδουλόπουλος ενόψει Φινλανδίας.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 κόντρα στην Ουγγαρία.

Στατιστικό: Από 5/6 Under 2.5 + NG έρχεται η Ελλάδα (δες το στην Bwin).

Το Ελλάδα – Ουγγαρία παίζει στην Bwin
Bwin

Δείτε τα Προγνωστικά Nations League (Κλικ Εδώ)

ΟΥΓΓΑΡΙΑ

Δε διαθέτει ιδιαίτερη ποιότητα, ούτε παίκτες πρώτης γραμμής, ωστόσο η Ουγγαρία αποδείχτηκε ιδιαίτερα περίπλοκος αντίπαλος για την Ελλάδα τον περασμένο Σεπτέμβριο. Είχε τρομερή ενέργεια και πάθος, στάθηκε τυχερή σε κάποιες φάσεις, όμως ουδείς δεν μπορεί να πει ότι κέρδισε άδικα την Ελλάδα, αφού φάνηκε να το θέλει περισσότερο. Προηγήθηκε 2-1 στο ημίχρονο, στο δεύτερο 45λεπτο προσπάθησε να διαχειριστεί το προβάδισμα και τα κατάφερε, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα. Ήταν η πρώτη νίκη έπειτα από πέντε σερί ματς χωρίς επιτυχία για την Ουγγαρία, ηττήθηκε στα τέσσερα εξ αυτών, γενικά κερδίζει πάρα πολύ δύσκολα τα τελευταία δύο χρόνια, έχει μόλις τέσσερις νίκες στα τελευταία 16 ματς (4-1-11).

Είχε προηγηθεί η εκτός έδρας ήττα της πρεμιέρας του Nations League κόντρα στη Φινλανδία εκτός έδρας, σε ματς δέχτηκε το γκολ στο 7’, είχε περίπου 60% κατοχή μπάλας και συνολικά 17 τελικές προσπάθειες, θα μπορούσε να έχει πάρει έστω την ισοπαλία. «Οι παίκτες μου ξέρουν καλά τι πρέπει να κάνουν και ακούν όλα όσα τους λέω, ξέρουν τι να περιμένω απ’ αυτούς. Όλα είναι πιθανά στο ποδόσφαιρο, μπορούμε να κερδίσουμε την Ελλάδα δυο φορές, γιατί όχι», υπογράμμισε ο κόουτς Ρόσι, που συμπλήρωσε: «Πρέπει να έχουμε τη σωστή συμπεριφορά. Πιστεύω στο θετικό αποτέλεσμα».

Χωρίς ιδιαίτερες απουσίες η αποστολή, ο μοναδικός που έμεινε εκτός είναι ο αναπληρωματικός μέσος Στίμπερ, ο Ιταλός προπονητής επεσήμανε ότι σκέφτεται να κάνει δύο αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με το ματς της Βουδαπέστης, ωστόσο δεν είπε κάτι πιο συγκεκριμένο.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-1 κόντρα στην Ελλάδα για το Nations League.

Στατιστικό: Από 3/5 Under 2.5 έρχεται η Ουγγαρία.