*Νοκ άουτ παιχνίδι για τον τέταρτο γύρο του κυπέλλου Σκοτίας. Οποια ομάδα κερδίσει προκρίνεται. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστούν και πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες τίθενται αντιμέτωπες πρώτη φορά στη σύγχρονη ιστορία τους.

*Το παιχνίδι επρόκειτο να διεξαχθεί το Σάββατο, αλλά αναβλήθηκε εξαιτίας της κακοκαιρίας.

ΕΛΓΚΙΝ (Λιγκ 2)

Προηγούμενο ματς: Η Ελγκιν αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Αννάν, ανοίγοντας το σκορ με τον Χέστερ στο 19ο λεπτό, πριν δεχθεί την ισοφάριση από τον Γκος στο 62’, σε ένα γενικώς ισορροπημένο παιχνίδι.

Η Ελγκιν δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της, φέρνοντας 1-1 κόντρα στην Αννάν, ένα αποτέλεσμα απολύτως δίκαιο βάσει της εικόνας του αγώνα. Και έχει μόλις μία νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια και αυτή μακριά από το γήπεδό της! Σε αυτό δεν κερδίζει στα τέσσερα πιο πρόσφατα, με δύο ισοπαλίες και δύο ήττες.

Διατηρείται στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, παραμένοντας στην ελάχιστη απόσταση ασφαλείας, στο +4 συγκεκριμένα, από την πέμπτη που δεν οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, αλλά συνεχίζει να είναι πολύ μακριά, στο -11 για την ακρίβεια, από την κορυφή και την θέση απευθείας ανόδου.

Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του ΜακΓιούαν που χτύπησε και έχασε τον τελευταίο αγώνα.

Ελγκιν Στατιστικά

*Εχει δύο σερί G/G και 2-3 γκολ

*Εχει 8/11 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 21/31 over 2,5 στη σεζόν, 12/16 εντός έδρας

ΝΤΡΑΜΤΣΕΪΠΕΛ (Ερασιτεχνική)

Προηγούμενο ματς: Η Ντράμτσεϊπελ κέρδισε 1-0 εντός έδρας το Εδιμβούργο, με τέρμα του Ντόχερτι στο 47ο λεπτό.

Η Ντράμτσεϊπελ είναι μία ερασιτεχνική ομάδα που φέτος δεν έχει κατέβει σε κάποιο πρωτάθλημα! Στο παρελθόν είχε αγωνιστεί στη Γουέστ Σκότλαντ Λιγκ, ενώ τη φετινή αγωνιστική περίοδο συμμετέχει μόνο σε θεσμούς κυπέλλων!

Εχει παίξει συνολικά πέντε αγώνες, με τον μοναδικό στην έδρα της να είναι ο τελευταίος, όταν έκανε τη μεγάλη έκπληξη, κερδίζοντας με 1-0 εντός το Εδιμβούργο. Αλλά έχει και 4/4 νίκες μακριά από την έδρα της, όλες όμως κόντρα σε αντιπάλους που είναι ερασιτεχνικά σωματεία σαν αυτήν.