*23η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Ελγκιν – Αλμπιον Ρόβερς 1-0

ΕΛΓΚΙΝ

Προηγούμενο ματς: Η Ελγκιν έχασε 2-0 εκτός έδρας από την Στενχάουσμιρ, με δύο γκολ που δέχθηκε προς το τέλος κάθε ημιχρόνου. Στο 44’ από τον Μπράουν και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Αντερσον.

Η Ελγκιν ηττήθηκε με 2-0 εκτός έδρας από την Στενχάουσμιρ, χάνοντας ξανά μετά από δύο παιχνίδια στα οποία είχε μία ισοπαλία και μία νίκη. Πάντως αξίζει να σημειωθεί πώς ναι μεν κέρδισε το τελευταίο παιχνίδι της εντός, αλλά ήταν για το κύπελλο με ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας. Στο πρωτάθλημα δεν κερδίζει στους τρεις τελευταίους αγώνες στο γήπεδό της, έχοντας δύο ήττες, τέσσερις στους έξι πιο πρόσφατους, όπου κέρδισε μόνο την Στενχάουσμιρ!

Επεσε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, τελευταία που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, αλλά σε απόσταση βολής, στο +1 συγκεκριμένα, από την ομάδα που είναι στην πέμπτη που δεν οδηγεί πουθενά! Και συνεχίζει να είναι πολύ μακριά, στο -14 για την ακρίβεια, από την κορυφή και την θέση απευθείας ανόδου, ενώ είναι στο +9 από την τελευταία θέση που οδηγεί στα πλέι οφς για την παραμονή.

Δεν έχει κάποιο σημαντικό πρόβλημα απουσιών.

Ελγκιν Στατιστικά

*Εχει τέσσερα σερί παιχνίδια με 2-3 γκολ

*Εχει 22/32 over 2,5 στη σεζόν, 11/18 εντός έδρας

*Εχει 10/18 G/G εντός έδρας

ΑΛΜΠΙΟΝ ΡΟΒΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Η Αλμπιον Ρόβερς έχασε 0-1 εντός έδρας από την Φόρφαρ, με ένα τέρμα του Ρόμπσον στο 62ο λεπτό, σε ένα κλειστό παιχνίδι με ελάχιστες ευκαιρίες που φαινόταν πώς όποια ομάδα σκοράρει, μάλλον θα κερδίσει κιόλας!

Η Αλμπιον Ρόβερς δεν κατάφερε να πετύχει τρίτη συνεχόμενη νίκη, αφού έχασε με 0-1 εντός έδρας από την Φόρφαρ. Βέβαια οι δύο προηγούμενες ήταν αμφότερες μακριά από την έδρα της και με ίδιο εντυπωσιακό σκορ (0-4) στα πιο πρόσφατα παιχνίδια της εκτός.

Διατηρείται στην 9η του βαθμολογικού πίνακα, τελευταία παραμονής, ξεφεύγοντας στο +3 από την  ομάδα που είναι ουραγός, στη μοναδική θέση που οδηγεί στα πλέι οφς για παραμονή. Όμως δεν είναι και πολύ πίσω, μόλις στο -6 από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο!

Απουσιάζει λόγω τραυματισμού ο αμυντικός Σον Φάγκαν.