11η αγωνιστική

*2-3 Goals τα 4/5 τελευταία Έλφσμποργκ – Τζουργκάρντεν.

ΕΛΦΣΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Μάλμε, για το πρωτάθλημα. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Γκούντγιονσεν (32′), Λάγκερμπιλκε (36′) και Όκελς (54′).

Συνέχεια στις επιτυχίες κατάφερε να δώσει η Έλφσμποργκ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τζίμι Τελίν υποδέχθηκε τη Μάλμε, την οποία και συνέτριψε με 3-0. Ούσα με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, ευτύχησε να πάρει σαφές προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο, πετυχαίνοντας για τρίτη φορά δίχτυα στο ξεκίνημα της επανάληψης. Στην πορεία έκανε περισσότερο διαχείριση δυνάμεων, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα.

Διεύρυνε έτσι στα εννέα παιχνίδια το αήττητο σερί της, πετυχαίνοντας παράλληλα την όγδοη διαδοχική της νίκη. Γεγονός που τη φέρνει πρώτη στη βαθμολογία Α Σουηδίας, έχοντας “συγκάτοικο” τη Μάλμε. Επικράτησε και στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της. Εκτός αποστολής βρίσκονται οι Βίντελ, Μπέρνχαρντσον, Φρικ και Μπόατενγκ, που είναι τραυματίες.

Έλφσμποργκ Στατιστικά

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της ΑΪΚ, για το πρωτάθλημα. Σημείωσαν το μοναδικό τέρμα στο 82ο λεπτό με τον Ντάνιελσον, με τους φιλοξενούμενους να μένουν με εννέα παίκτες στο φινάλε (90′, 90’+2).

Από την τρίτη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Τζουργκάρντεν, μετά και από εκείνες κόντρα σε Μιάλμπι (2-0 εντός) και Χάκεν (1-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα των Κιμ Μπέργκστραντ και Τόμας Λάγκερλεφ υποδέχθηκε την ΑΪΚ, της οποίας και επικράτησε με 1-0 στο μεταξύ τους ντέρμπι. Καλύτερη σε γενικές γραμμές στον αγωνιστικό χώρο, για το οποίο επιβραβεύτηκε με γκολ προς το φινάλε, σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από μια σύρραξη των παικτών στα τελευταία λεπτά.

Συνεχίζει έτσι την προσπάθεια για να ανέβει βαθμολογικά, φτάνοντας παράλληλα τους 19 βαθμούς, οπότε και μοιράζεται την τέταρτη θέση με τη Μπρομαποϊκάρνα. Απογοητεύει στα εκτός της, σε πέντε αντίστοιχα ματς μετράει μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Νέο πρόβλημα ο τραυματισμός του Βικχάιμ, που θα απουσιάσει από το σημερινό παιχνίδι.