*Παιχνίδι για την Α’ κατηγορία του Nations League. Ο πρώτος κάθε ομίλου προκρίνεται στο Final 4 της διοργάνωσης, ο τελευταίος υποβιβάζεται στη Β’ κατηγορία.

*Στον πρώτο γύρο: Τσεχία – Ελβετία 2-1

*Η Ελβετία θα αγωνιστεί για δύο αποτελέσματα, στην προσπάθεια για αποφυγή του υποβιβασμού στη Λιγκ Β’. Η Τσεχία χρειάζεται μόνο τη νίκη για να κερδίσει την παραμονή της στη Λιγκ Α’.

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Nations League

ΕΛΒΕΤΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-1) της Ισπανίας. Ο Ακάντζι άνοιξε το σκορ μόλις στο 2′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Ζόρντι Άλμπα (55′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Εμπολό τρία λεπτά αργότερα.

Πανηγυρίζοντας δύο σερί νίκες κόντρα σε Πορτογαλία και Ισπανία, η Ελβετία προσπέρασε την Τσεχία στον 2ο όμιλο και, πλέον, έχει τον πρώτο λόγο για παραμονή στη Λιγκ Α’. “Χτύπησε” από εκτελέσεις κόρνερ στο “Romareda” με αντίπαλο την Ισπανία η οποία ναι μεν είχε την κατοχή μπάλας (75%), ωστόσο δεν κατάφερε να δημιουργήσει πολλές επικίνδυνες στιγμές.

Τρεις φορές χρειάστηκε η συνεισφορά του τερματοφύλακα Ζόμερ με κορυφαία την απόκρουση στο σουτ του Σολέρ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. “Κάναμε ένα τεράστιο βήμα μπροστά, πανηγυρίσαμε μία ιστορική νίκη που μας δίνει ώθηση για τη συνέχεια”, ανέφερε μεταξύ άλλων ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιακίν. Η Ελβετία γνώρισε μόλις μία ήττα στις 13 τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις της (εννέα νίκες, τρεις ισοπαλίες).

Εθνική Ελβετίας ρόστερ

Τερματοφύλακες: Ζόμερ (Γκλάντμπαχ), Ομλίν (Μονπελιέ), Εμβογκό (Λοριάν) – Αμυντικοί: Ροντρίγκεζ (Τορίνο), Σαρ (Νιούκαστλ), Ακάντζι (Μαν. Σίτι), Ελβέντι (Γκλάντμπαχ), Βίντμπερ (Μάιντς), Μπαμπού (Φούλαμ), Κόμερ (Βαλένθια) – Μέσοι: Σακίρι (Σικάγο Φάιρ), Τσάκα (Άρσεναλ), Φρόιλερ (Νότιγχαμ Φόρεστ), Ζακάρια (Τσέλσι), Σο (Άιντραχτ), Στέφεν (Λουγκάνο), Φρέι (Βασιλεία), Εμπισέρ (Μπολόνια), Γιάσαρι (Λουκέρνη) – Επιθετικοί: Σεφέροβιτς (Γαλατασαράι), Εμπολό (Μονακό), Βάργκας (Άουγκσμπουργκ), Ίτεν (Γιουνγκ Μπόις), Εντόι (Βασιλεία)

ΕΛΒΕΤΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΤΣΕΧΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (4-0) από την Πορτογαλία. Δύο γκολ πέτυχε ο Νταλό (33′, 52′), από ένα οι Μπρούνο Φερνάντες (45+2′) και Ντιόγκο Ζότα (82′). Οι γηπεδούχοι αστόχησαν σε πέναλτι του Σικ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Με το ένα πόδι στη Λιγκ Β’ βρίσκεται η Τσεχία! Προέρχεται από τρεις σερί ήττες στις οποίες δεν κατάφερε να σκοράρει (δέχτηκε οχτώ γκολ), ενώ αγνοεί τη νίκη σε τέσσερις αναμετρήσεις. Πριν από τρεις μέρες υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της Πορτογαλίας στην πρωτεύουσα Πράγα (4-0). Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, ισορρόπησαν στο δεύτερο χωρίς ωστόσο να αλλάζουν τη ροή της αναμέτρησης.

Σίγουρα τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά αν ο Σικ ευστοχούσε από την άσπρη βούλα του πέναλτι (45+6′). “Δεν πρέπει να επαναλάβουμε μία ανάλογη κακή εμφάνιση. Θα αγωνιστούμε στα όρια με αντίπαλο την Ελβετία, δεν περιμέναμε από την Ισπανία να ηττηθεί εντός έδρας”, ανέφερε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Σιλχαβί. Η Τσεχία αγνοεί τη νίκη σε τέσσερις εξόδους της (0-2-2), στις τρεις από τις οποίες δεν κατάφερε να σκοράρει.

Εθνική Τσεχίας ρόστερ

Τερματοφύλακες: Παβλένκα (Βέρντερ), Στανέκ (Βικτόρια Πλζεν), Βατσλίκ (Ολυμπιακός) – Αμυντικοί: Μπράμπετς (Άρης), Κουφάλ (Γουέστ Χαμ), Χάβελ (Βικτόρια Πλζεν), Γεμέλκα (Βικτόρια Πλζεν), Κούντελα (Περσίτζα Τζακάρτα), Ζίμα (Τορίνο), Ζέλενι (Σπάρτα Πράγας) – Μέσοι: Μπαράκ (Φιορεντίνα), Τσέρνι (Τβέντε), Γιάνκτο (Σπάρτα Πράγας), Κάλβαχ (Βικτόρια Πλζεν), Μάζοπουστ (Σλάβια Πράγας), Σούτσεκ (Γουέστ Χαμ), Σέβτσικ (Σλάβια Πράγας) – Επιθετικοί: Χλόζεκ (Λεβερκούζεν), Κούτσκα (Σπάρτα Πράγας), Σικ (Λεβερκούζεν)