*6η αγωνιστική

*Η Εξέλσιορ πέτυχε από 2+ γκολ στα 4/5 πρόσφατα εντός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο την Έμεν.

Δείτε τα Προγνωστικά Ολλανδίας

ΕΞΕΛΣΙΟΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 5-2 από τη Βααλβάικ. Προηγήθηκε με τον Μπάας σο 15’, ισοφαρίστηκε στο 38’, απέκτησε ξανά το προβάδισμα με τον Ελ Γιακούμπι στο 43’, για να δεχθεί εκ νέου την ισοφάριση στο 50’. Η Βααλβάικ έκανε την ανατροπή στο 60’, πέτυχε το 4-2 στο 80’ και διαμόρφωσε το τελικό 5-2 στο 90’+1’.

Νέα βαριά ήττα υπέστη την προηγούμενη αγωνιστική η Εξέλσιορ, έχασε 5-2 απ’ τη Βααλβάικ εκτός έδρας. Εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, δεν εγκατέλειψε το επιθετικό στυλ της, δημιούργησε πολλά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, πήγε με το υπέρ της 2-1 στ’ αποδυτήρια. Μπλακ – άουτ στο δεύτερο μέρος, οι ρόλοι άλλαξαν, η αντίπαλος ήταν καταιγιστική στην επίθεση, όχι μόνο ανέτρεψε το σκορ, αλλά έφτασε με εμφατικό τρόπο στην επικράτηση.

Τρίτη διαδοχική ήττα για την Εξέλσιορ, είχαν προηγηθεί το εντός έδρας 6-1 απ’ την Αϊντχόφεν και το εκτός έδρας 4-0 απ’ την Τβέντε κι ενώ ερχόταν από δύο νίκες στο ξεκίνημα της σεζόν. Επικρατεί προβληματισμός για την εικόνα της στα μετόπισθεν, δέχθηκε 15 γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια, τα δύο εξ αυτών πάντως ήταν με ομάδες που θα παίξουν πρωταγωνιστικό ρόλο στη σεζόν. Επιστρέφει ο εξτρέμ Ντόνκορ, που απουσίαζε για προσωπικούς λόγους στο προηγούμενο. Παραμένει τραυματίας ο βασικός φορ Κχάρχουχ, τραυματίστηκαν ο εξτρέμ Αζαρκάν, ο στόπερ Σέιμορ και ο χαφ Έιχενρααμ.

ΕΞΕΛΣΙΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G τα 6/8 πρόσφατα ματς.

*Over 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια.

ΕΜΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 3-0 από την Αλκμάαρ. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 21’, δέχθηκε το 0-2 στο 27’, με την Αλκμάαρ να διαμορφώνει το τελικό 0-3 στο 34’.

Στην ανωτερότητα της Αλκμάαρ υπέκυψε την προηγούμενη αγωνιστική η Έμεν, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 εντός έδρας. Μπορεί να μπήκε καλά στο παιχνίδι και να απείλησε πρώτη, από τη στιγμή όμως που δέχθηκε το πρώτο γκολ όλα άλλαξαν, η αντίπαλος επέβαλε το ρυθμό της και καθάρισε το “τρίποντο” απ’ το πρώτο ημίχρονο. Διαδικαστικού χαρακτήρα το δεύτερο 45λεπτο, δεν κατάφερε να σώσει ούτε τα προσχήματα, ήταν τυχερή που η Αλκμάαρ έριξε ταχύτητα και το κοντέρ δεν έγραψε πολλά παραπάνω.

Δεύτερη διαδοχική ήττα για την Έμεν, είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 4-0 απ’ τη Φέγενορντ, βγάζει δύσκολο πρόγραμμα στο ξεκίνημα, “τρέχει” ρεκόρ 1-1-3, όλες οι ήττες ήρθαν από ανώτερες αντιπάλους (είχε χάσει 4-1 απ’ την Αϊντχόφεν). Δυσκολεύεται πάντως να κρατήσει το μηδέν στα μετόπισθεν και έχει δεχθεί γκολ σε όλα τα φετινά ματς πρωταθλήματος. Ηττήθηκε στις δύο φετινές εξόδους της, σε αμφότερες δέχθηκε από τέσσερα γκολ. Παραμένουν εκτός ο γκολκίπερ Φαν Ντορπ, ο χαφ Κίφτενμπελντ και οι επιθετικοί Λίντερ, Γκιουτσλού, νέα απουσία ο στόπερ Φελντμάτε, αμφίβολος ο επιθετικός Ρομένι. Αμφίβολος ο φορ Φαν Ντάουνεν.