*Νοκ άουτ αναμέτρηση για τον 3ο γύρο του κυπέλλου Σκοτίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστούν και πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες παίζουν πρώτη φορά μεταξύ τους στην πρόσφατη ιστορία τους

ΕΪΡ (Τσάμπιονσιπ)

Προηγούμενο ματς: Η Εϊρ έφερε 2-2 εκτός έδρας με την Ινβερνές, σε ένα παιχνίδι που βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Σο στο έκτο λεπτό, αλλά ισοφάρισε με τον ΜακΚένζι στο 66ο λεπτό και φάνηκε να πλησιάζει στη νίκη με τέρμα του Ακινιέμι στο 82’. Όμως δεν κράτησε ως το τέλος το προβάδισμα, δεχόμενη την ισοφάριση από τον Σο στο 87’.

Η Εϊρ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας με την Ινβερνές, παραμένοντας για έκτο σερί παιχνίδι χωρίς ήττα, με τρεις ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα. Και στο γήπεδό της δεν χάνει στους τέσσερις τελευταίους αγώνες, έχοντας δύο νίκες και δύο ισοπαλίες.

Πάντως ακόμη και ο προπονητής της, Λι Μπιούλεν, παραδέχθηκε πώς θα ήταν σκληρό για την αντίπαλο τους να χάσει το τελευταίο παιχνίδι τους, έστω και έτσι όπως εξελίχθηκε.

Παραμένει πρωτοπόρος της κατηγορίας της, στην θέση που εξασφαλίζει απευθείας άνοδο, αλλά είναι πλέον σε απόσταση βολής – «αναπνοής», στο +1, από δύο ομάδες πίσω της, ενώ είναι και στο +2 από μία ακόμη! Τουλάχιστον βρίσκεται στο +6 από την 5η θέση που δεν οδηγεί καν στα πλέι οφς για την άνοδο. Και έχει την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας της.

Εϊρ Στατιστικά

*Εχει 6/7 G/G στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 6/10 over 2,5 εντός έδρας

ΠΟΛΟΚ (Γουέστ οφ Σκότλαντ Ρέτζιοναλ Λιγκ)

Προηγούμενο ματς: Η Πόλοκ κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Πίτερσιλ, ανοίγοντας το σκορ με τον Ντόχερτι στο 40’, πριν διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Μιούλεν στο 56ο λεπτό.

H Πόλοκ κέρδισε με 2-0 εντός έδρας την Πίτερσιλ, επιστρέφοντας στις νίκες έπειτα από δύο παιχνίδια στα οποία δεν τα είχε καταφέρει. Βέβαια μακριά από την έδρα της παραμένει αήττητη φέτος, με δύο σερί ισοπαλίες στα πιο πρόσφατα παιχνίδια της, έπειτα από τρεις νίκες στους προηγούμενους αγώνες της.

Απόψε θα κάνει ντεμπούτο στον πάγκο της ο Στιούαρτ Μάξγουελ, αφού αναγκάστηκε να ψάξει για προπονητή μετά την ξαφνική παραίτηση του προηγούμενου τεχνικού της, Μούρντο ΜακΚίνον.

Είναι στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, η οποία βρίσκεται δύο κάτω από την Λιγκ 2, την τελευταία «επαγγελματική» της χώρας. Και είναι στο -3 από την κορυφή και την θέση που εξασφαλίζει συμμετοχή στα πλέι οφς για την άνοδο.