*12η αγωνιστική.

*Μόλις μια φορά κέρδισε η Μπέτις στα τελευταία τέσσερα ματς κόντρα στην Έιμπαρ (δύο νίκες η Έιμπαρ).

ΕΪΜΠΑΡ

Χρειαζόταν τη διακοπή του πρωταθλήματος η Εϊμπάρ, που ήταν ολοφάνερο ότι είχε χάσει τα πατήματα της το τελευταίο χρονικό διάστημα. Πήγε να παίξει εκτός έδρας ντέρμπι Βάσκων με τη Σοσιεδάδ στην τελευταία της υποχρέωση και δεν ανταποκρίθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα. Κυρίαρχη η Σοσιεδάδ απ’ την αρχή του αγώνα, «καθάρισε» το ματς με το 2-0 μέχρι το 28’, στην έναρξη του δεύτερου μέρους ήρθε το 3-0 και από εκεί και έπειτα έκανε διαχείριση δυνάμεων και fair play. Στα τελευταία λεπτά έβγαλε μια μικρή αντίδραση η Έιμπαρ, σκόραρε στο 72’ το γκολ της τιμής.

Ήταν η τρίτη ήττα των τελευταίων τεσσάρων αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις, πέμπτη ήττα των τελευταίων εφτά αγωνιστικών, όπου οι γηπεδούχοι δεν έχουν νίκη (0-2-5)! Μετρούν μόλις οκτώ πόντους και βρίσκονται στην 17η θέση της κατάταξης. Τα πράγματα δεν πάνε καλά για τον κόουτς Μενδιλιμπάρ, που αισθάνεται την πίεση ολοένα και να αυξάνεται, σήμερα ξέρει ότι οφείλει να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη. Πολύτιμες οι επιστροφές των Ντάνι Γκαρθία (Μέσος, 9,0) και Εσκαλάντε (Μέσος, 8,0), αμφότεροι πάνε για βασικοί.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 για την Έιμπαρ κόντρα στη Σοσιεδάδ.

Στατιστικό: 8/11 NG μετράει η Έιμπαρ στο πρωτάθλημα. (δες το στην Goalbet).

Το Εϊμπάρ – Μπέτις παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΜΠΕΤΙΣ

Δυσκολεύεται πάρα πολύ μετά τα τέλη Σεπτεμβρίου η Μπέτις, που δεν μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις, κυρίως στο αμυντικό κομμάτι. Την περασμένη αγωνιστική υποδέχτηκε τη Χετάφε και τα βρήκε «σκούρα», κατακτώντας την ισοπαλία στο φινάλε. Ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα, το οποίο όμως άφησε μερική πίκρα στην ομάδα της Μαδρίτης. Αυτό διότι έκανε καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να προηγηθεί 0-2, είχε ευκαιρίες ακόμη και για τρίτο γκολ! Δέχτηκε ασφυκτική πίεση στο δεύτερο 45λεπτο, η Μπέτις έχανε τη μια φάση μετά την άλλη, ισοφάρισε στο 87’ και κόντεψε να πάρει το ματς.

Κάπως έτσι, η Μπέτις πήγε στους 17 πόντους και παρέμεινε στην 8η θέση, στο -7 απ’ την τέταρτη Ατλέτικο Μαδρίτης. Η ισοπαλία με τη Χετάφε ήταν η δεύτερη στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, σειρά αγώνων όπου οι Σεβιγιάνοι πήραν μόλις μια νίκη (1-2-2). Ο κόουτς Σετιέν τονίζει διαρκώς ότι η ομάδα του δεν είναι σε κρίση και ότι είναι θέμα απλά αποτελεσμάτων και όχι απόδοσης. Στο 1-1-3 το εκτός έδρας ρεκόρ της Μπέτις, σκόραρε στις 3/4 τελευταίες εξόδους της. Επιστρέφει ο Ντουρμίσι (Αμυντικός, 7,0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 για την Μπέτις κόντρα στη Χετάφε.

Στατιστικό: Από 4/6 Over 2.5 έρχεται η Μπέτις.