4η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 αναμετρήσεις με goal/goal μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Λεγανές δεν έχει υποστεί ήττα από την Έιμπαρ στα πρόσφατα 2 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΕΪΜΠΑΡ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 2-1 εκτός έδρας, από την Ελντένσε, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 29’ ο Ορτούνιο σκόραρε για το 1-0, ενώ στο 39’ ο Αντόνε έκανε το 2-0 για το πρώτου ημιχρόνου. Στο 89’ ο Ακέτσε μείωσε σε 2-1 και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

H Έιμπαρ δεν κατάφερε να πάρει αποτέλεσμα στην έδρα της νεοφώτιστης Ελντένσε (2-1), έχασε και έφερε εκ νέου προβληματισμό. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα στο νέο πρωτάθλημα, εκτός έδρας επίσης, όπως το βαρύ 4-0 από τη Ράσινγκ Σανταντέρ στην πρεμιέρα.

Ενδιάμεσα, στο “Ιπουρούα”, επιβλήθηκε της Έλτσε με 2-1 και αυτό απέφερε τη μοναδική της συγκομιδή έως τώρα στη σεζόν. “Πρέπει να βγάλουμε ένταση και συγκέντρωση από το πρώτο λεπτό. Χρειαζόμαστε τη νίκη, πόσο μάλλον εντός έδρας”, δήλωσε ο Ετσεμπερία.

Είναι εκτός για τις επόμενες εβδομάδες ο ντε λα Φουέντε, εκτός και ο αμυντικός Κορέα. Παρελθόν οι Μπλάνκο Λέστσουκ και Κάρλος Αράνα.

Έιμπαρ Στατιστικά

*4/6 αναμετρήσεις έληξαν με goal/goal

*5/7 παιχνίδια τελευταία είχαν over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 7/10 ματς εντός έδρας

ΛΕΓΑΝΕΣ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-0 εντός έδρας, επί της Αλμπαθέτε, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 22’ ο Ντάνι Ράμπα σκόραρε με εκτέλεση πέναλτι για το 1-0 των γηπεδούχων που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 68’ ο Γκαρθία σκόραρε εκ νέου με εκτέλεση πέναλτι και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Λεγανές έβγαλε αντίδραση και πανηγύρισε ακόμα μία επιτυχία στο φετινό πρωτάθλημα, αυτή τη φορά, εναντίον της Αλμπαθέτε (2-0) εντός έδρας. Δεύτερη διαδοχική νίκη για το συγκρότημα του Μπόρχα Χιμένεθ, αμφότερες με το ίδιο σκορ.

Στην πρεμιέρα δε μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα χάνοντας από την Ανδόρα με 0-1 στη Μαδρίτη. “Είναι σημαντικό ότι έχουμε κρατήσει το μηδέν στα τελευταία δύο, τα πηγαίνουμε καλά. Αποκτούμε αυτοπεποίθηση και πίστη προς τους τερματοφύλακες”, δήλωσε ο προπονητής των “Πεπινέρος”.

Όσον αφορά την αποστολή, είναι αμφίβολοι οι Ντάνι Χιμένεθ και Ουνταμπαρένα.