*19η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Εδιμβούργο – Πίτερχεντ 2-0, Πίτερχεντ – Εδιμβούργο 1-1

ΕΔΙΜΒΟΥΡΓΟ

Προηγούμενο ματς: Το Εδιμβούργο έφερε 2-2 εντός έδρας απέναντι στην Μοντρόουζ, ανοίγοντας το σκορ με τον Ρόμπερτσον μόλις στο όγδοο λεπτό. Αλλά δέχθηκε την ισοφάριση από τον Τζόνστον στο 50’ και βρέθηκε να χάνει από τέρμα του ΜακΑλιστερ στο 63’, πριν ισοφαρίσει με τη σειρά του με τον Φοντάιν στο 75’.

Το Εδιμβούργο αναδείχθηκε ισόπαλο 2-2 εντός έδρας απέναντι στην Μοντρόουζ, σε έναν αγώνα που θα μπορούσε να τον κερδίσει, αλλά και να τον χάσει! Δεν κατάφερε τελικά να πετύχει τρίτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα, αλλά απέφυγε την ήττα για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι.

Μετά τα χθεσινά παιχνίδια υποχώρησε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά είναι πλέον σε απόσταση βολής, στο +3 συγκεκριμένα, από την πέμπτη θέση που δεν οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, όμως είναι και στο -4 από την κορυφή και την απευθείας άνοδο.

Απουσιάζει ο αμυντικός Μπράιαν που δεν θα παίξει ξανά φέτος.

Εδιμβούργο Στατιστικά

*Εχει 9/12 over 2,5 εντός έδρας

*Εχει 7/12 N/G εντός έδρας

ΠΙΤΕΡΧΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Πίτερχεντ έχασε 3-0 εκτός έδρας από την Κέλτι Χαρτς, με την αντίπαλο της σαφώς καλύτερη και πιο επιθετική, αν και το το σκορ είναι λίγο παραπλανητικό. Αντεξε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δέχθηκε γκολ από τον Ο’ Γουέιρ στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ στο 82’ υπέπεσε σε πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Λόου, έμεινε και με 10 παίκτες, με αποτέλεσμα να δεχθεί και τρίτο τέρμα από τον Αγκιεμάν στο 90’.

Η Πίτερχεντ δεν έπαιξε εντός με την Κλάιντ λόγω κακού αγωνιστικού χώρου. Στον τελευταίο της αγώνα, που ήταν το πρώτο παιχνίδι της με τον Ντέιβιντ Ρόμπερτσον στον πάγκο, η εξέλιξη δεν ήταν πολύ διαφορετική, αφού έχασε πάλι, με το «βαρύ» 3-0 εκτός έδρας από την Κέλτι Χαρτς, έστω και αν το σκορ την αδικεί λίγο. Αυτή ήταν η τρίτη της συνεχόμενη ήττα χωρίς να σκοράρει, ενώ έχει και εννιά ήττες στους 12 τελευταίους αγώνες που δεν έχει νίκη. Και στο γήπεδό της έχει κερδίσει φέτος μόνο την Κέλτι Χαρτς, έχοντας 10 ήττες σε 12 παιχνίδια σε αυτό.

Είναι πάντα ουραγός, με τη χειρότερη επίθεση και άμυνα της κατηγορίας, στο -3 από την ένατη θέση που οδηγεί στα πλέι οφς για την παραμονή, με τέτοια διαφορά τερμάτων που δεν θεωρείται απόσταση βολής. Αλλά βρίσκεται αρκετά πίσω, στο -16 συγκεκριμένα, από την όγδοη θέση, τελευταία που εξασφαλίζει παραμονή.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών οι μέσος Ρίτσι, ΜακΛέοντ, οι αμυντικοί Ντίξον, Ράιαν Στράχαν και ο επιθετικός Ντόου. Και τιμωρημένος είναι ο αμυντικός ΜακΝτόναλντ.