*Πρώτος τελικός των πλέι οφς για συμμετοχή στην επόμενη Λιγκ 1 της Σκοτίας. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, η ομάδα που μετά από δύο αγώνες έχει κερδίσει στο συνολικό σκορ παίρνει την πρόκριση. Αν υπάρξει ισοπαλία, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστούν και πέναλτι, μετά την ολοκλήρωση του επαναληπτικού.

Αποτελέσματα κανονικής περιόδου: Αννάν – Εδιμβούργο 1-3, Εδιμβούργο – Αννάν 0-1, Αννάν – Εδιμβούργο 2-1, Εδιμβούργο – Αννάν 2-1

ΕΔΙΜΒΟΥΡΓΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Το Εδιμβούργο έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Νταμπάρτον, σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με αρκετές ευκαιρίες, ισοφαρίζοντας με τον Σάνλεϊ στο 64’ το τέρμα που δέχθηκε μόλις πέντε λεπτά νωρίτερα, από τον Σίβερτσεν.

Το Εδιμβούργο πέρασε στον τελικό των πλέι οφς και θα διεκδικήσει την άνοδο στην Λιγκ 1, όπως και πέρυσι, μετά το 1-1 που έφερε εκτός έδρας απέναντι στην Νταμπάρτον. Βέβαια είχε «προίκα» το 4-1 του πρώτου αγώνα στο γήπεδό του, κάτι που το βοήθησε εξαιρετικά και ουσιαστικά δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο με το να χάσει την πρόκριση.

Κάτι ανάλογο θα προσπαθήσει να πετύχει και σήμερα, αν και η αντίπαλος της μοιάζει, τουλάχιστον στα χαρτιά, πιο φορμαρισμένη, ίσως και πιο δυνατή. Αλλωστε το ίδιο τερμάτισε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της κανονικής περιόδου, ενώ στο γήπεδό του έχει τρεις συνεχόμενες νίκες, τέσσερα σερί παιχνίδια χωρίς ήττα, με μία εξ αυτών των νικών να είναι την τελευταία φορά που αντιμετώπισε εκεί τη σημερινή του αντίπαλο.

Εκτός του μακροχρόνια τραυματία αμυντικού Τόσνεϊ, δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα απουσιών για τον Αλαν Μέιμπουρι που ανέλαβε την ομάδα μέσα στη σεζόν, στη θέση του Γκάρι Νέισμιθ, ξεκαθαρίζοντας πώς θα ήθελε να μείνει και την επόμενη αγωνιστική περίοδο στον πάγκο της.

Εδιμβούργο Στατιστικά

*Εχει δύο σερί G/G.

*Εχει 12/23 G/G εντός έδρας, 4/5 στα πιο πρόσφατα.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΑΝΝΑΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Αννάν έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Φόρφαρ, ισοφαρίζοντας με πέναλτι του Γουάλας στο 88ο λεπτό, έχοντας βρεθεί να χάνει από γκολ του ΜακΚλάσκι στο 32ο λεπτό.

Η Αννάν χρειάστηκε ένα εύστοχο πέναλτι δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ώστε να φέρει 1-1 εκτός έδρας με την Φόρφαρ και να υπερασπιστεί το 1-0 με το οποίο κέρδισε στο πρώτο παιχνίδι. Πάντως αξίζει να σημειωθεί πώς μακριά από το γήπεδό της, παρόλο που ήταν η ομάδα με τις περισσότερες εκτός έδρας νίκες στην κατηγορία, δεν κερδίζει στα τρία πιο πρόσφατα, έχοντας δύο ήττες, με τελευταία στο γήπεδο που παίζει απόψε!

Βέβαια τερμάτισε μία θέση ψηλότερα στο βαθμολογικό πίνακα από την αντίπαλο της στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, στην τρίτη συγκεκριμένα, ενώ έχει κερδίσει μία φορά φέτος σε αυτή την έδρα.

Στο προηγούμενο παιχνίδι χτύπησε πάλι ο αμυντικός Σουίνγκλχερστ, πιθανόν να λείψει απόψε.