*Επετειακό Κόπα Αμέρικα, το οποίο φιλοξενείται για πρώτη φορά εκτός της Λατινικής Αμερικής, έχοντας ουσιαστικά εορταστικό χαρακτήρα. Οι 16 ομάδες είναι χωρισμένες σε τέσσερις ομίλους, την πρόκριση για τα προημιτελικά παίρνουν οι δύο πρώτοι του κάθε ομίλου.

*Βαθμολογία 2ου ομίλου: Βραζιλία 4β. (2 αγ.), Περού 4β. (2 αγ.), Εκουαδόρ 2β. (2 αγ.), Αϊτή 0β. (2 αγ.)

ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ

Τη νίκη που θα τον φέρει με το ένα πόδι στην επόμενη φάση της διοργάνωσης θέλει να πανηγυρίσει κόντρα στην Αϊτή, ο Ισημερινός, ο οποίος χρειάζεται νίκη με 2-0 για να εξασφαλίσει και τυπικά την πρόκριση, αδιαφορώντας για το αποτέλεσμα του άλλου αγώνα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γκουστάβο Κιντέρος αντιμετώπισε το Περού, με το οποίο και αναδείχθηκε ισόπαλο 2-2. Η πολύ κακή αμυντική λειτουργία του στο ξεκίνημα της αναμέτρησης είχε σαν αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με δυο γκολ διαφορά από πολύ νωρίς. Ωστόσο το τέρμα του Ένερ Βαλένσια στο 39ο λεπτό, έβαλε και πάλι τον Ισημερινό στο παιχνίδι, που κατάφερε εν τέλει να φτάσει στην ισοφάριση με το γκολ του Μπολάνιος στο 48′. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα, ο Ισημερινός έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο αμυντικός, Ακιλιέρ. Αυτή ήταν και η δεύτερη ισοπαλία του στη διοργάνωση μετά από ”λευκό” αποτέλεσμα με τη Βραζιλία, την πρώτη αγωνιστική. Πλέον, αγνοεί τη νίκη στα τέσσερα τελευταία επίσημα παιχνίδια του, όπου και μετράει δυο ισοπαλίες και μια ήττα.

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 2-2 με το Περού για το Κόπα Αμέρικα.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα πέντε από τα έξι τελευταία επίσημα παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΑΪΤΗ

Αδιάφορη αναμένεται να είναι στο σημερινό παιχνίδι η Αϊτή, η οποία έχει μείνει εκτός συνέχειας, καθώς δεν έχει καταφέρει να πάρει κάποιο βαθμό, παίζοντας πλέον για την τιμή της. Την προηγούμενη αγωνιστική, το σύνολο του Πατρίς Νεβό αντιμετώπισε την Βραζιλία, από την οποία και γνώρισε βαριά ήττα με σκορ 7-1. Το γκολ της τιμής για την Αϊτή σημείωσε στο 70ο λεπτό ο Μαρσελίν, μειώνοντας προσωρινά σε 6-1. Απολύτως δίκαιη η ήττα αυτή, καθώς δεν μπόρεσε σε καμία περίτπωση να σταθεί εμπόδιο στην ανωτερότητα των Βραζιλιάνων. Ούσα εκτός συνέχειας, το μόνο που κρατάει από την διοργάνωση αυτή, είναι η εμπειρία, αλλά και το γκολ του Μαρσελίν. Έχοντας όλους τους παίκτες του στη διάθεσή του για το σημερινό παιχνίδι, ο Νεβό στοχεύει σε μια αξιοπρεπή εμφάνιση κόντρα στον Ισημερινό.

Προηγούμενο ματς: Ήττα 7-1 από την Βραζιλία για το Κόπα Αμέρικα.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα έξι από τα εφτά τελευταία επίσημα παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.