*6η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες συναντιούνται για πρώτη φορά μετά το 2011, όταν διασταύρωσαν τα ξίφη τους για το 2ο γύρο του Λιγκ Καπ Αγγλίας (3-1 νίκη της Έβερτον).

*Η Έβερτον θέλει να πανηγυρίσει την τρίτη εντός έδρας νίκη στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος, μετά από αυτές κόντρα σε Γουότφορντ (1-0) και Γουλβς (3-2), κάτι που κατάφερε για τελευταία φορά τη σεζόν 1989/90.

Έβερτον – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στην Betshop | +21

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΕΒΕΡΤΟΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Γρήγορα στα αρνητικά αποτελέσματα επέστρεψε η Έβερτον στο πρωτάθλημα, μετά τη νίκη επί της Γουλβς (3-2 εντός έδρας) την 1η Σεπτεμβρίου. Την προηγούμενη βδομάδα γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Μπόρνμουθ, μένοντας στους επτά βαθμούς σε πέντε αγωνιστικές. Ο Γουίλσον άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 23′, προτού ο Κάλβερτ Λιούιν ισοφαρίσει για τους φιλοξενούμενους ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 67′ ο Φρέισερ έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού την Μπόρνμουθ. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε πέντε λεπτά αργότερα ο Γουίλσον με το δεύτερο προσωπικό γκολ του. “Καταλαβαίνουμε απόλυτα γιατί οι οπαδοί μας είναι νευριασμένοι”, είπε ο προπονητής των “ζαχαρωτών”, Μάρκο Σίλβα, σχετικά με τις κακές εμφανίσεις και αποτελέσματα μακριά από το “Goodison Park”.

“Είναι στο χέρι μας να αντιδράσουμε και να τα πάμε καλύτερα. Για την ώρα επικεντρωνόμαστε εξ’ ολοκλήρου στην αναμέτρηση με τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ”, κατέληξε. Νοκ άουτ τέθηκε και πάλι ο Αντρέ Γκόμες (ΜΕ, 4/0) λόγω τραυματισμού, εκτός αποστολής βρίσκεται και ο Γκμπάμιν (ΜΕ, 2/0).

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Μπόρνμουθ για το πρωτάθλημα.

ΕΒΕΡΤΟΝ Στατιστικά

*Σημειώθηκε over 2,5 & GG στα τρία τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Betshop)

*Κράτησε το μηδέν στα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δύο βαθμούς πίσω από τη σημερινή αντίπαλό της Έβερτον βρίσκεται η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, η οποία αγνοεί τη νίκη στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές (0-1-2). Την προηγούμενη βδομάδα γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Σαουθάμπτον. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο δεύτερο ημίχρονο και το 66′ ο Τζενεπό.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της απευθείας αποβολής του Σαρπ στο 85′ (σ.σ. είχε περάσει στη θέση του ΜακΜπέρνι 20 λεπτά νωρίτερα). Δεν έχει δικαίωμα να αγωνιστεί στη σημερινή αναμέτρηση ο Μπέσιτς (ΜΕ, 0/0), καθώς αγωνίζεται με τη μορφή δανεισμού από την Έβερτον. Τον τραυματισμό του ξεπέρασε πλήρως ο Ρόμπινσον (ΕΠ, 5/1) που δεν αγωνίστηκε την προηγούμενη βδομάδα με τη Σαουθάμπτον.

“Όλες οι ομάδες που αντιμετωπίσαμε, μέχρι στιγμής, έχουν μεγάλη εμπειρία από την Πρέμιερ Λιγκ. Δεν είχαμε εύκολο έργο απέναντί τους, ωστόσο τις κοντράραμε μέχρι τέλους. Φυσικά, πρέπει να σταματήσουμε τα χαζά λάθη, παράλληλα θα χρειαστούμε και την τύχη με το μέρος μας”, υπογράμμισε ο προπονητής των “λεπίδων”, Κρις Γουάιλντερ.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας με 1-0 από τη Σαουθάμπτον για το πρωτάθλημα.